СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА СРБИЈУ: У години када се свет суочава са највећом кризом наша економија најбоља у Европи
Пројекције Међународног монетарног фонда (MMF) показују да ће српска економија бити најбоља у Европи у 2020. години, изјавили су данас из Министарства финансија.
Из министарства финансија оцењују да успех говори о отпорности домаће привреде, успешности спроведених реформи и одговорној политици државе током кризе изазване епидемијом корона вируса.
ЛАСТ И ФИРСТ МИНУТЕ понуде! ХУРГАДА на 7 ноћења од 355€
КОРОНА ЈЕ ПОТПУНО УНАЗАДИЛА ЦРНУ ГОРУ: Приходи нижи за 12 милиона него лани, пад туризма 80 одсто
СТИЖЕ НОВА ПОМОЋ! ДАНАС ИСПЛАТА ХОТЕЛИЈЕРИМА: Одређена је сума коју ће свако од њих добити по кревету и по објекту
Они су рекли да ће у години када се свет суочава са највећом економском кризом, Србија, по пројекцији ММФ, имати највећу стопу расту и најнижи пад у Европи у 2020.години.
- Ово је, као што је председник (Александар) Вучић рекао, златна медаља. И ово је заслуга свих грађана Србије. Пре десетак дана пројекција ММФ била је да ће пад за Србију бити минус 3 одсто, пре два дана рекли су минус 2,5 одсто, а сутра ће изаћи са пројекцијом од 1,5 одсто - рекли су из министарства.
Он је подсетио да је држава ове године донела два програма мера помоћи привреди са једнократном помоћи од 100 евра свим грађанима, одлагањем плаћања пореза и доприноса, гарантном шемом са пословним банкама, фондом за развој, мораторијумом на плаћање кредита...
- Све је то наш буџет поднео, све је то држава поднела како би условима кризе показала да највећи терет кризе треба да пређе на њу, а да грађанима што више олакшамо - кажу они.
Нагласио је да Србији не прети "црни сценарио" као другим земљама и да нема затварања фабрика, отпуштања радника наводећи пример САД где је више од 40 милиона радника остало без посла.
Министарство финансија је нагласило да ће у буџету за 2021.годину бити више новца не само за повећање плата у јавном сектору, него и за капиталне инвестиције, улагања у водоводне мреже, аутопутеве, мостове, рехабилитацију железничких пруга јер, како наводе, јавне инвестиције утичу на раст БДП, запошљавају фирме, али и мотивишу приватне инвеститоре да дођу у Србију.
Они су додали да је у Србију ушло 1,9 милијарди евра страних инвестиција у првих девет месеци чиме, каже, ниједна земља у региону не може да се похвали. Пре два дана су разговарали са представницима новоотворене канцеларије америчке Развојне финансијске корпорације (ДФЦ) у Београду и да ће за неколико дана изаћи пред пословне банке и грађане Србије са конкретним предлогом о кредитима.
- То ће бити повољни кредити на дужи рок отплате како би се малим средњим, чак и великим предузећима, омогућило да добију потребан новац и ликвидност, не само да преживе ову кризу него да наставе да инвестирају - кажу из министарства.
Истичу да је са стопом раста у 2020 и са монетарном и фискалном стабилношћу, Србија позиционирана да највише расте у годинама које долазе. Како каже, ако се погледа стопа раста и пада других економија у региону и Европи, може се разумети колика је размера економске кризе у свету.
- Смањују се плате, не раде фабрике, људи остају без посла. Код нас тога нема - наглашавају они наводећи да су јавне финансије стабилне и да се од почетка кризе није повећала инфлација нити се променио курс евра у односу на долар.