Идеја НАЦИОНАЛНЕ ПЕНЗИЈЕ опет актуелна! У Грчкој добијају 360 ЕВРА, а колико ће добијати наше комшије?
Национална пензија у Хрватској требало би да износи око 1.000 куна (око 135 евра) за самца и 1.600 куна (215 евра) за неколико особа, од којих ни једна не остварује право на пензију из рада.
На њу би имале право особе чији укупни приходи нису већи од 800 куна месечно (19 до 24 одсто прорачунске основице која износи 3.326 куне), односно 1.164 куне ако није реч о пару (највише 35 одсто основице), у што се не би урачунавале накнаде за туђу помоћ и негу, ортопедски додатак и друго.
Прималац би морао имати најмање 30 година непрекидно пребивалиште у Хрватској, а старост након које би остваривао право мора бити виша од 65 година: хоће ли бити 65, 68 или 70 година, зависиће од јавних финансија.
Кад би се социјална пензија доделила свим особама изнад 65 година које живе у домаћинству у ком ниједан члан нема пензију, таквих би прималаца било 27.650, а у државном буџету би требало издвојити око 330 милиона куна (око 44,5 милиона евра) на годишњем нивоу.
ПОДИЖУ ЦЕНЕ У НЕДОГЛЕД: Ево који град ће догодине бити најскупљи у Европи
Ако је дневна смена 25.000 хиљада, колико вреди рад оних који су на послу док сви спавају?
Претварају саобраћајнице у водене канале: Уместо аутомобилом у центру града ВОЖЊА ЧАМЦИМА!
Ово је закључак истраживања Института за јавне финансије (ИЈФ), које чини стручну подлогу за радну групу за утврђивање услова и критеријума за увођење националне пензије, у којој седи двадесетак представника Владе, послодаваца, синдиката и стручњака за пензијски систем.
Старије особе без икаквих примања чине групу најсиромашнијих грађана. Иако их има широм земље, највише их је на подручју источне Хрватске и јужног Јадрана. С друге стране, најмање их је на подручју северног Јадрана и северне Хрватске. Највећи део социјално угрожених старијих људи су жене, показују подаци из истраживања.
У истраживању ИЈФ-а истиче се да би социјална пензија морала свакако бити већа од социјалне помоћи, која сада износи 920 куна за радно неспособног самца, али мања од минималне пензије из рада. У ИЈФ-у препоручују да држава не организује посебну службу за обрачун и исплату социјалних пензија, него да побољша сарадњу између ХЗМО-а и Министарства за демографију, обитељ, младе и социјалну политику, што такође смањује трошкове.
СТИГАО ИЗВЕШТАЈ: Милион Хрвата живи у ризику од сиромаштва!
У овој земљи НЕМА ПЕНЗИОНЕРА: Читавог животног века они НЕ ПРЕСТАЈУ ДА РАДЕ! И то ДОБРОВОЉНО!
Детаљан списак КАМЕРА НА АУТО-ПУТУ Београд-Ниш: Возачи у заблуди, ЕВО КОЈЕ ПРЕКРШАЈЕ лове, а није брзина
Део стручњака за пензијски систем сматра да националну пензију, или ново социјално давање, не би требало давати грађанима са навршених 65 година. Циљ новог социјалног давања, истиче Виктор Готовац са загребачког Правног факултета, није да се људи стимулишу да оду с тржишта рада или да раде у сивој зони, него да се омогуће минимална примања за људе који нису остварили услове за пензију.
- Најпре треба договорити услове и критеријуме, а онда се бавити износима. Ако говоримо о радном веку до 68. године, као што је случај са Законом о раду, онда би требало ићи на каснију старост за примање националне пензије - каже Готовац који сматра и да ту заправо није реч о новом социјалном давању, него о дорађеном постојећем.
Сличног мишљења је и Данијел Нестић са загребачког Економског института, који у националној мировини види социјалну меру.
У пројекту националне пензије још је пуно отворених питања. Циљ хрватске владе је да до краја следеће године створи законодавни оквир, а да прве исплате крену почетком 2021. године.
БОНУС ВИДЕО: КАКО ЈЕ НАСТАО ГАСТАРБАЈТЕР? Тог октобра 1968... (ВИДЕО)