Не иде у шопинг без МИЛИЈАРДУ ДОЛАРА: Саудијски принц објаснио како изгледа његова просечна куповина
Нисам ни Махатма Ганди, ни Нелсон Мандела, рекао је Мухамед бин Салман
У ТВ емисији "60 минута недељом", која се приказује на каналу ЦБС, саудијски престолонаследник Мухамед бин Салман одговорио је на низ питања о томе како гледа на улогу ислама, на женска права, на затварање десетине саудијских принчева и о свом богатству.
Прочитајте и:
Критичари саудијском престолонаследнику замерају да енормно троши властити новац док истовремено проповеда фискалну одговорност, а грађанима је наметнуо и нове порезе. У само неколико последњих година, принц Мухамед је купио суперјахту за 500.000.000 долара, француски дворац за више од 300.000.000 долара и уметничку слику за 450.000.000 долара.
- Што се тиче мојих приватних трошкова - да ја сам богат. Нисам сиромашан. Нисам ни Махатма Ганди, ни Нелсон Мандела - рекао је он.
Додао је да је свестан да је у Саудијској Арабији доминантна ултраконзервативна интерпретација ислама која је држала на дистанци немуслиманско становништво, одузевши женама основна људска права, ограничавајући им друштвени живот забрањујући биоскопе, позоришта, као и слушање музике.
- Били смо жртве, нарочито моја генерација која је због тога највише пропатила - рекао је о снажном таласу конзервативизма који је захватио земљу 1979. године. У јуну прошле године он је први пут допустио женама да возе аутомобиле и снажно се заложио за проширење садржаја забавног живота.
На питање јесу ли жене равноправне са мушкарцима, принц Мухамед је одговорио:
- Апсолутно. Сви смо ми људска бића и ту нема никакве разлике.
Са његовим доласком на власт престала је да важи строг правилник забрана приликом одевања жена, повећан је њихов удео у радној снази, а рекао је и да влада ради на регулисању изједначавања плата мушкарцима и женама. Ипак, жене у Саудијској Арабији подвргнуте су тзв. закону о старатељству који мушким члановима породице даје право да контролишу све аспекте њиховог живота, као што је давање дозволе да путују у иностранство или да се подвргну одређеним медицинским захватима.
Принц Мухамед такође је бранио своју одлуку о затварању више од 380 саудијских принчева, бизнисмена и бивших министара у влади, које је држао у кућном притвору у једном хотелу.
- Оно што радимо у Саудијској Арабији је екстремно важно и потребно. Све што смо учинили било је у складу с важећим законима - рекао је о хапшењима.
Родбина и пријатељи затвореника тврде да су принчеви, високорангирани бивши чланови владе и бизнисмени били психички и физички злостављани како би пристали на владине захтеве. Један од њих је и преминуо, а на телу су били видљиви трагови злостављања, што је влада Саудијске Арабије оповргнула.
Мухамед је наследник краљевске круне и постаће краљ кад умре његов отац, краљ Салман. Теоретски, Мухамед би могао владати Саудијском Арабијом идућих 50 година.
- Ако ће све ићи нормалним током, то се и очекује - рекао је принц.