Немци мајстори рециклаже: Уновче сваку пластичну флашу, а каква је ситуација у Србији?
Често можемо чути како су Немци шампиони у рециклажи, да имају разне боје контејнера за сваки отпад посебно и да се рециклажа код њих стриктно поштује.
Како то изгледа у пракси најбоље се види на примеру Београђанке Оље која неколико месеци живи у близини Франкфурта.
Оља каже да јој је на почетку било компликовано да прихвати новине о разврставању и рециклажи отпада. Прве информације је добила од супруга који је неколико месеци радио у Немачкој пре него што се она доселила. Од помоћи јој је био и приручник на енглеском који су добили од станодаваца у којем су објашњена правила и прописи. Ево какво је њено искуство.
- У стану отпад разврставам на 3 врсте. Постоји кантица за биолошки отпад, плава кеса за папир и жута кеса за пластику и конзерве. Проблем је ако се неко паковање састоји од пластике и папира, онда морам да раздвајам на делове, па сваки бацам у одређену канту тј. кесу. На дневном нивоу већина ствари које бацам припада једној од ових врста отпада - каже Оља.
ТЕК ЋЕМО ПЛАЋАТИ: Ево колико је милиона евра јутрос Србија издвојила на име ТИТОВИХ ДУГОВА!
Грејна сезона на прагу: Пелет све популарнији огрев током зимских дана, али да ли се исплати?
Стигле лепе вести! ПОСАО ЗА 100 РАДНИКА: Ускоро отварање погона фирме из Врања у Дрвару
Постоји годишњи календар са датумима када се који тип ђубрета одвози и који добија свако домаћинство. Комунална услуга се плаћа на месечном нивоу у зависности од величине контејнера.
- На недељном нивоу обично избацујем ђубре у веће канте које се налазе у подруму и дворишту. Рецимо, папирни отпад из стана који одлажем у плавој кеси носим у подрум где се налази плава канта за папир. У њега бацам сам папир, али не и кесу, јер кеса може да се користи више пута и баца се у пластику кад се поцепа. Жута кеса се везује кад се напуни, па се пластично и метално ђубре одлаже у подрум у кесама. Зелена канта за био отпад се налази у дворишту и у њу бацам ђубре из мале канте у стану, обично неколико пута недељно. Такође, у дворишту стоји и браон канта за разни отпад (опушци од цигара, пелене, поломљене шоље, тацне). У цену одношења ђубрета улази 2-3 пражњења ове канте по кући годишње, а ако се празни чешће онда се додатно наплаћује, јер то није отпад који се свакодневно баца. Ако се ђубре меша тј. отпад се не разврстава према пропису, плаћају се казне - каже она.
Пластичне флаше и конзерве за пиће које имају ознаку за повраћај новца на амбалажи (разни сокови и енергетска пића), рециклирају се тако што се убацују у одређене машине за рециклажу. Повраћај за флашу или конзерву је 0,25 евра. Када се све искоришћене флаше врате, на дисплеју машине се појављује сума коју машина штампа на малом рачуну. Приликом куповине у неком већем маркету то се показује на каси и онда се одузима та сума од рачуна за купљену робу.
Све те канте и кесе се једном до два пута месечно изнесу испед куће и онда долазе ђубретари који то купе. За сваку врсту ђубрета постоји посебан камион који одвози. Некада је прикупљање различитог отпада истог дана, а некад не.
- Када дође дан за скупљање отпада мој муж и ја изнесемо жуте пластичне кесе и канте из подрума и из дворишта, испред куће, на тротоар, и кад камиони испразне канте враћамо их на место. Ако кућа има више станова и станара, што је у нашем случају, онда би требало да се поштује договор па да једном канте износе станари из једног стана, а други пут из другог, јер су канте ван стана заједнички - каже Оља.
- Када је реч о стакленом отпаду и одећи, то обично скупљамо у стану, па кад одемо до супермакета, одлажемо у велике канте за тај отпад које су смештене на паркинг. За стакло постоје 3 контејнера и разврстава се према боји стакла – тегле обично иду у бело стакло, а амбалажа од алкохолног пића, маслиновог уља и сл. у браон или зелено. Стару одећу сам само једном бацала, и то се одлаже у контејнер за одећу. Контејнер за ношену или неношену обућу је у оквиру тог контејнера, али нисам још бацала обућу - прича Београђанка и додаје:
- Кад су у питању дезодоранси и пене за бријање односно све што је у спреју, то скупљам, јер нисам сигурна како то да разврстам. Мислим да то припада посебном отпаду као што су лакови за паркет, спрејеви за ауто и слично. Они се према календару односе једном годишње посебним возилом и спадају у црвени отпад. Канте за старе батерије постоје на улазу у један тржни центар у оближњем градићу, а за мали електронски отпад на улазу у продавницу техничке робе. До сад нисам бацала ове врсте отпада - испричала је.
Обећања су најслађе лажи: Лекција из рушевина Нотр Дама - не рачунај на помоћ богаташа!
УСКОРО ПРВА НАФТНА БУШОТИНА У ЦРНОЈ ГОРИ: Прете катастрофалне последице, еколози протестују
Шта очекује Србију: Следи ли нам ПОСКУПЉЕЊЕ НАФТЕ због светских сукоба?
- Што се тиче кабастијег електронског отпада типа телевизора, машина и фрижидера, претпостављам да постоји нека фирма која долази по то, али се сигурно наплаћује. Да ли постоји место за слободно одлагање, не знам, нисам нигде видела. За стари намештај сам чула да се износи посебним данима испред кућа, па пролазници могу да узму нешто ако им се свиди. Ако нико не однесе, намештај односи надлежна служба - рекла је Оља.
Све ово "на прву лопту" можда делује компликовано, али нас подстиче на питање како ће и када то у нашој земљи бити уведено.
Како каже Оља на ново искуство рециклаже се брзо привикла. Нада се да се неки овакав систем имплементирати у Србији, пре свега, због очувања животне средине а и због могућности поновног коришћења дела рециклираног отпада.
БОНУС ВИДЕО: КАКО ЈЕ НАСТАО ГАСТАРБАЈТЕР? Тог октобра 1968... (ВИДЕО)