Нова влада у Риму могла би да уздрма ЕУ
Заоштравање подела унутар ЕУ
Еврпопска унија страхује да би нова Влада у Италији својим програмом одрицања од мера штедње и улагањем у раст привреде упркос великом јавном дугу и дефициту, могла да уздрма читаву Европску унију.
Прочитајте и:
Италијански председник Серђо Матарела разматра да ли ће да одобри формирање владе, коју ће чинити Покрет пет звездица и Лига, које између осталог траже протеривање пола милиона илегалних имиграната из Италије, али и да се отпочне са хитним укидањем санкција Русији.
У програму будуће владе се наводи да је Русија битан економски и трговински партнер Италије, као и да је потребно обновити пуну сарадњу с руским председником Владимиром Путином, јер је Москва стратешки саговорник Рима и Европе у жариштима попут Сирије и Либије.
Европи, која има проблема и са амерички председником Доналдом Трампом због "Северног тока 2" и изласка из нуклеарног споразума са Ираном, Италија тако постаје нови проблем.
Како наводе аналитичари у ЕУ и европски дипломатски званичници виде и као знак да ће се заоштрити поделе унутар ЕУ и можда довести до извесног преуређивања стратегијских односа бар кључних чланица Уније са Русијом.
Томе у прилог иде и да су изградњу "Северног тока 2" и одржање споразума с Ираном подржали у Сочију Владимир Путин и немачка канцеларка Ангела Меркел.
Поред невоља ЕУ с пажњом посматра дешавања у Италији, и евентуалној коалицији Покрету пет звездица и Лиги, обе се противе не само даљој интеграцији ЕУ, већ су у нацрту програма предвидели и да Италија изађе из еврозоне ако би о томе на референдуму одлучили грађани.
Француски министар економије Бруно Лемер је упозорио да ће, ако нова италијанска влада преузме на себе опасност да не поштује обавезе о смањивању дуга, буџетског дефицита, али и оздрављења банака, целокупна финансијска стабилност зоне евра бити угрожена, наводи РФИ, а преноси “Блиц”.
Италијански и аналитичари у ЕУ објашњавају да се до овога у Италији дошло и зато што су грађани на изборима гласали за две популистичке странке које су најављивале да сруше поредак корумпираних и бирократских странака.
Оно што исто тако брине ЕУ је да ће нова италијанска влада због антиевропских ставова наићи на подршку сличних снага и странака у другим земљама Уније, што би могло да повећа поделе између богатих и сиромашних чланица Уније.