Одакле нам долазе највеће инвестиције? Из једне европске земље стигло нам је милиона колико и из Кине и Америке
Међу топ 10 земаља чији су инвеститори уложили новац у нашу земљу су и Немачка са 214,2 милиона евра, Аустрија са 101,2 милиона евра, а осталих шест најбоље пласираних су уложили мање од 100 милиона евра.
Након рекордног прилива страних директних инвестиција у Србију у 2019. години од 3,8 милијарди евра, значајан прилив настављен је и током целе прошле године. Иако је забележн пад због корона кризе, 2,9 милијарди евра, колико су износиле инвестиције у 2020. сигурно је добар резултат.
КИНЕСКА ПРИВРЕДА НЕСАЛОМЉИВА: Упркос пандемији БДП расте, Европа и Америка се и даље опорављају
БРНАБИЋ ДАНАС СА ФРИЛЕНСЕРИМА: Да ли је коначан договор на помолу?
БИЛ ГЕЈТС СМИСЛИО НОВИ ПЛАН? Праве се ковид пасоши, нигде без дигиталне потврде о вакцинацији?
И док нам је некако утисак да инвестиције највише стижу из највећих земаља, истина је ипак другачија. Годишњи биланс није још увек урађен али према подацима Народне банке Србије највише новца у првом тромесечју прошле године уложила је Холандија, 411,8 милиона евра, а одмах иза ње је Кина са Хонг Конгом ,Тајваном и Макаом, са 332,2 милиона евра.
Међу топ 10 земаља чији су инвеститори уложили новац у нашу земљу су и Немачка са 214,2 милиона евра, Аустрија са 101,2 милиона евра, а осталих шест најбоље пласираних су уложили мање од 100 милиона евра.
Изненађење за лаике вероватно представља податак да су Холанђани на листи пре Кинеза. Истовремено, изненађење може да буде и то што је Руска Федерација на овој листи тек на осмом месту. Од руских инвеститора су бољи и они са Малте.
Једноставна рачуница показује и да нам је из једне Аустрије стигло улагања скоро више него из Америке и Русије заједно.
- Холандија - 411,8 милиона евра
- Кина (укључујући Хонг Конг, Тајван и Макао) - 332,2 милиона евра
- Немачка - 214,2 милиона евра
- Аустрија - 101,2
- Велика Британија - 94,2
- САД - 63,4
- Малта - 60,1
- Руска Федерација - 47,4
- Словенија - 42,8
- Француска - 38,5
Из централне банке напомињу да је Холандија на првом месту, између осталог, и због чињенице да поједини страни инвеститори због пореских олакшица, као и једног од најлибералнијих финансијских и банкарских система који омогућава слободно пословање правних лица основаних са намером да изврше одређене специфичне трансакције, своја улагања реализују из подружница у Холандији, иако је седиште матичне компаније у другој земљи.
- Између осталог, на овај начин, наведена правна лица (СПЕ) регистрована у Холандији стичу и третман инвеститора из Европске уније - истичу из НБС.
Да ли ће се овакав редослед задржати и на годишњем нивоу неизвесно је и видеће се када се ураде збирни подаци. Оно што је извесно то је да су на листи топ 10 страних инвеститора људи из земаља са различитих континената, што показује да је Србија успела својим подстицајним мерама да привуче компаније из целог света.
Из НБС истичу да је са појавом пандемије вируса Covid-19, како у свету тако и у већини земаља у окружењу, дошло до смањења прилива страних директних инвестиција. Ипак, прилив је остао снажан.
- Према оперативним подацима, прилив страних директних инвестиција у Србију у 2020. извесно ће премашити пројекције за прошлу годину и омогућиће Србији добру основу за привредни раст у 2021. години и након тога - наводе из НБС.
Константан раст интересовања страних инвеститора за улагања у извозно оријентисана предузећа Србије, чак и током пандемије, резултат је пре свега постигнуте и очуване пуне макроекономске, финансијске и фискалне стабилности, у чијој основи је стабилност девизног курса, закључили су у централној банци.