Ово је разлог због чега Српкиње НЕ РАЂАЈУ ДЕЦУ: Резултати истраживања међу женама су поражавајући
Свака трећа Српкиња која нема децу наводи баш овај разлог као главни за то што и даље није била трудна
Свака трећа Српкиња која нема децу као разлог за то наводи неповерење у сопственог партнера! Тек потом долазе економски разлози, бежање од одговорности које носи родитељство и неповерење у систем. Ово су резултати истраживања које је за Информер изнела министарка Славица Ђукић Дејановић, а потврђују га психолози и демографи.
Срби хрле да раде у ОВУ ДРЖАВУ: Иако је сатница 2 и по евра, радници су презадовољни!
АНИНА ИСПОВЕСТ: Ја сам своју срећу купила за десет евра, ево како
Резултат оваквог става наших жена је и податак да 31 одсто Српкиња у раним тридесетим годинама нема децу, док је тај број у Београду чак 43 одсто.
Страх и незнање
Министарка без портфеља Славица Ђукић Дејановић, задужена за демографску политику, каже да није тачно да жене у Србији не желе да имају децу, већ немају довољно сигурности да се у то упусте.
Желе, али се плаше
- Није тачно да Српкиње не желе децу, већ немају довољно сигурности да их роде - рекла је Славица Ђукић Дејановић, министарка без портфеља
- После пописа 2011. године рађена су додатна истраживања која су показала да трећина жена у Србији у раним тридесетим, које немају децу, као основни разлог за то наводе неповерење у партнера. Битан разлог је и економско стање, затим страх од одговорности које носи родитељство, а потом и неповерење у систем. Дакле, није спорна њихова жеља да имају децу, већ је проблем очигледно недостатак сигурности - рекла је Славица Ђукић Дејановић и објаснила шта су последице таквог става:
- Забрињава податак да скоро 31 одсто Српкиња у раним тридесетим нема деце, а још је поразнији податак да је у Београду та бројка чак 43 одсто - додала је.
Топ 5 разлога зашто Српкиње не рађају
1. Неповерење у партнера
2. Недостатак новца и услова за живот
3. Страх од одговорности које носи родитељство
4. Неповерење у систем
5. Стављање каријере на прво место
Стручњаци кажу да пракса у потпуности потврђује статистичке податке које је изнела министарка Ђукић Дејановић. Психијатар Јован Марић каже да, када се каже "неповерење у партнера", онда се мисли на сумњу да супруг неће бити довољно посвећен одгајању детета.
- Мушкарци у Србији мисле да ће им пасти круна са главе ако детету пресвуку пелену! Зато је и логично што се жене плаше да ће остати усамљене у одгајању детета и да им партнер неће помоћи у томе. На крају схвате да ће изгубити комотност и лагодност које су до тада имале, помисле да се ту њихов живот завршава и побегну од родитељства главом без обзира. Многе жене, нажалост, не знају да је дете огроман подстрек и да ће им дати нову димензију уживања у животу. Својевремено је рађена анкета међу изузетно познатим, успешним и признатим старијим људима и сви су рекли да је њихов највећи животни успех то што су постали родитељи, а неуспех то што немају више деце. Поента целе приче је, дакле, да су сви разлози које су жене навеле само изговор за онај главни, а то је њихово сасвим погрешно размишљање о родитељству - каже Марић.
Демограф Биљана Спасић, са друге стране, објашњава да жене немају поверење у партнере јер се све чешће суочавају са "маминим синовима", неспособним да издржавају породицу и прихвате одговорност за њу.
- Мушкарци су изгубили имиџ витезова који би могли да воде рачуна о својој породици, да буду увек ту за своје дете и жену и да им пруже сигурност. Међутим, нису они једини кривци за овако страшну статистику, јер ни жене не желе да се одрекну оног што су стекле у послу или да угрозе своју слободу, која је само привид - каже Спасић.
Уживање најважније
Она објашњава да су и мушкарци и жене постали егоцентрични и да им је уживање у животу постало једини циљ.
- Никоме више није на првом месту породица и брак, већ сви желе да уживају у својој слободи и углавном су довољни сами себи. Млађа популација мисли да је брак велика обавеза и не пада им на памет да се жртвују и граде своју породицу - каже Биљана Спасић.
СПАС ЗА КУЋНИ БУЏЕТ: Чекове свакодневно користите за плаћање, али ово МОРАТЕ знати
Породице и деца
2.125.772 - УКУПАН БРОЈ ПОРОДИЦА У СРБИЈИ
649.667 - БРОЈ ПОРОДИЦА БЕЗ ДЕЦЕ
1.476.105 - БРОЈ ПОРОДИЦА СА ДЕЦОМ
764.546 - број породица са једним дететом
591.114 - број породица са двоје деце
99.638 - број породица са троје деце
20.807 - број породица са више од троје деце