Партнерство вредно светског признања
"Пупин меморијални пројекат”, партнерски пројекат Образовно-истраживачког друштва „Михајло Пупин“ и компаније Телеком Србија, нашао се међу првих пет пројеката у оквиру такмичења Светског самита о информационом друштву
„Пупин меморијални пројекат” ауторке Александре Нинковић Ташић, на предлог Министарства културе и информисања, нашао се у конкуренцији са још 349 пројеката, и захваљујући освојеним гласовима, пласирао у пет најбољих пројеката на свету. Тиме је освојио титулу шампиона у оквиру такмичења Светског самита о информационом друштву (WSIS) чији је циљ промоција добре праксе у употреби информационо – комуникационих технологија које доприносе остваривању недавно договорених Циљева одрживог развоја Уједињених нација.
ВАЖНО ЗА ФРИЛЕНСЕРЕ: Како да РАДИТЕ ОД КУЋЕ, а да се не погубите?!
Сви му се смеју: Пребогати директор држао говор, запослени му буквално ЗАПУШИО УСТА! (ВИДЕО)
Сам пројекат, који на глобалном нивоу промовише дело нашег великог научника у области телекомуникација и културе, састоји се из две компоненте, Пупиног виртуелног музеја и интерактивне изложбе о Пупину у којима је главни партнер био Телеком Србија. Настављајући традицију популаризације лика и дела великих српских научника, Телеком Србија је, у сарадњи са Образовно-истраживачким друштвом „Михајло Пупин“, на интерактиван начин, кроз Виртуелни музеј омогућио младима да „кроче“ у свет Михаила Пупина Идворског, обиђу његов завичај и стекну увид у рад овог великог научника, професора и добротвора.
Друга компонента, изложба „Пупин – од физичке до духовне реалности“, јединствена је по много чему јер представља најобимнији пресек живота и дела великог Пупина, приказан употребом технологије проширене стварности на тај начин исписујући музеологију будућности. Сама изложба трајала је 15 месеци и видело ју је више од 120.000 грађана и посетилаца Београда.
Висок пласман „Пупин меморијалног пројекта“ значајан је не само због промовисања научног наслеђа Михајла Пупина у области културе и телекомуникација чији је рад заштитио и УНЕСКО 2014. године, већ и због чињенице да та промоција користи модерне технологије како би људима широм света приближила научну грађу Михајла Пупина.
Поред изложбе и Виртуелног музеја, Телеком Србија је, у сарадњи са ауторком Александром Нинковић Ташић, организовао конкурс о Пупину на којем је учествовало више од три стотине ђака, а Идвор, родно место научника, уцртано је на виртуелну мапу света. Тако је Виртуелни музеј, захваљујући Телекому Србија и Образовно-истраживачком друштву, постао место интерактивних садржаја намењених младима.
Настављајући добру традицију приближавања лика и дела великих научника најширој публици, Телеком Србија је у претходној години реализовао и пројекат „Теслин времеплов“, мултимедијалну пројекцију о животу и делу Николе Тесле, који се нашао међу пет најбољих пројеката у области науке и образовања у Европи у 2016. години. Тиме је Телеком Србија, по други пут у шест месеци, остварио завидну позицију на међународним конкурсима који вреднују употребу модерних технологија у науци и култури.