НЕМЦИ ИДУ У ПЕНЗИЈУ СА 69 ГОДИНА, ДА ЛИ ТО ЧЕКА И СРБЕ: Старосна граница ће се померати све до 2032. године
Жене ће од 2023. године у пензију ићи са 69 година
У Немачкој су, због короне, поново све гласнији они који траже да се старосна граница за пензионисање помери на 69 година. Наиме, у овој земљи је од 2012. граница подигнута на 67 година, а према тренутним подацима, то постепено повећање значи да све више људи умре пре него што дочека у пензију.
РАКИЈА ПОСКУПЉУЈЕ, А ВИСКИ ПОЈЕФТИЊУЈЕ: Шта доноси измењен Закон о акцизама у погледу алкохолних пића?
Лажи Србе неће одвести на море: Преко границе само под ОДРЕЂЕНИМ УСЛОВИМА - Грчка спремно чека српске туристе
"ГАСНА КРИЗА" ТРЕСЕ АМЕРИКУ: Вашингтон на рубу истека залиха, цене се винуле у небо!
Конкретно, само у 2019. години 19,8 одсто свих преминулих у Немачкој није доживело 69 година, што значи да сваки пети грађанин по новим прописима не би доживео пензију.
И власти у Јапану такође планирају да повећају старосну границу за пензионисање државних службеника, и то са 65 на 70 година старости, а нове законе имају и Црна Гора, Хрватска и Пољска. У наредних десет година њихови најстарији грађани ће моћи у пензију са навршених 67 година. Велика Британија и Финска у међувремену ће повећати границу на 68 година.
Према званичним истраживањима, Јапанци су способни за рад у просеку до 71, а Јапанке до 74. године. Ипак, у многим развијеним земљама старосна граница за пензионисање не повећава се због виталности грађана, већ због одрживости пензионих система.
У Србији је на снази померање границе за пензионисање дама, док за мушкарце остаје граница од 65 година старости.
Од 2021. важе нова правила за пензионисање жена, што значи да сваки захтев који даме поднесу ове године подлеже новим, ригорознијим условима.
Закон о пензијском и инвалидском осигурању измењен је 2014. године. Од тада се за жене сваке године мењају услови за пензију, и то по правилу да се старосна граница помера у распону од два до шест месеци годишње. Тако ће бити све до 2032. када ће даме моћи да иду у пензију са 65 година старости, што је две године касније него данас.
Ове године жене у старосну пензију могу са 63 године и два месеца живота, уместо 63 године колико је потребно да имају за пензионисање у 2020. години. Потребан број година радног стажа остаје исти и износи минимум 15 година.
Нова правила за даме важе и уколико желе да иду у превремену пензију. За ову годину услов је 39 година и четири месеца стажа осигурања и најмање 58 година и четири месеца живота.
С друге стране, мушкарци у старосну пензију у 2021. години иду по старом - са 65 година живота и 15 година стажа уписаног у радну књижицу. Има међутим, промена у остваривању права на превремену пензију.
Они су, наиме, прошле године у превремену пензију ишли са 40 година стажа осигурања и најмање 58 година и четири месеца живота. Ове године иду са 40 година стажа осигурања и најмање 59 година живота.
Оно што је једанко за оба пола јесте правило по коме и мушкарци и жене могу редовно да се пензионишу са 45 година стажа, без обзира на старост. Услов је, наравно, да су им послодавци све време током тог период редовно уплаћивали доприносе.
А како су Немци дошли до своје рачунице да би старосну границу за одлазак у пензију требало подићи на 69 година? У априлу је неколико немачких економских института изнело овај предлог узимајући у обзир оптерећеност државног буџета због пандемије. Они су у пролећном извештају за Савезну владу навели да би такав корак донео двоструку корист - с једне стране, повећали би се приходи пензијског осигурања, а с друге стране, више људи би било доступно за тржиште рада.
И немачка централна банка се изјаснила за повећање границе за одлазак у пензију.
- До сада непрекидно растући очекивани животни век подразумева све дуже трајање пензије док периоди плаћања доприноса остају константни. Зато је логично повећање старосне границе од 67 година за одлазак у пензију", гласи образложење Бундесбанке.