ПИТАЊЕ ОПСТАНКА! Вишак јаја на тржишту - живинари забринути
Ако по страни оставимо вечиту дилему о коки и јајету као и бројне изреке на рачун пилеће памети, остаје чињеница да су коке данас на врху листе највише експлоатисаних животиња на свету.
Рок за усаглашавање са европским Законом о добробити животиња померен је на 2023. годину, па ће већина кока носиља и овај Ускрс дочекати у старим кавезима. Међутим, то није једина брига живинара.
КВАДРАТ СКУПЉИ И ДО 100 ЕВРА? Због нових цена грађевинског материјала промене и на тржишту некретнина
РАДНО ВРЕМЕ ЗА УСКРШЊЕ ПРАЗНИКЕ: Ко ће радити а ко не, и колико? Погледајте ДЕТАЉАН списак!
ВЕЛИКИ ПРОЈЕКАТ СРБИЈЕ И РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ: Гради се хидроелектрана "Бук бијели" на Дрини!
У Удружењу живинара кажу - до 2023. године питање је опстанка. Мало ко размишља о новим кавезима када су улагања у производњу два пута већа од прошлогодишњих.
- Цена соје од 85 динара и кукуруза од 25 не може да се угради ни у једну цену живинског производа, просто људи питају шта да раде и почињу да кољу живину - рекао је Раде Шкорић, председник Удружења живинара Србије.
Иако је вишак јаја на тржишту у великој мери одраз стања привреде суочене са короном, извоз јаја би донекле поправио однос понуде и тражње, али нам Европа брани чак и да до купаца стигнемо преко њене територије - док се не успостави мониторинг фарми и не примени закон о добробити животиња.
Фарма у Крушчићу је међу реткима у овој индустрији спремна да примени правила која свакој коки гарантују 750 центиметара квадратних простора. Отишли су и корак даље омогућивши такозвани подни одгој.
Доктор ветеринарске медицине Мирослав Савић каже да је очито да су веселије, да се више крећу и да је два до три одсто мање угинућа у том систему држања. Имају и бољи апетит па се већи утрошак хране компензује, кажу, ценом. Јаја су 20 посто скупља од оних из кавезног система.
Питање је колико је од 850 регистрованих фарми у Србији спремно на промене? Маја Андријашевић из Управе за ветерину каже да тренутно тај податак немају, али да није велики.
- Добар део фармера има више од 70 година, па породица неће даље да се бави тиме и самим тим биће и крај њихове производње, посебно код мањих произвођача, испод 3.000 кока - каже Раде Шкорић.