Плата не мора на рачун, може и кеш на руке
Ниједан пропис у Србији, најстарије грађане, баш као ни раднике, не обавезује да до свог новца долазе преко банака. И међу запосленима све је више оних који би своју плату радије видели у коверти, а не на рачуну
Последњих месеци држава све гласније зове пензионере да одустану од поштара и пензије почну да примају преко текућих рачуна.
РАСТ БДП-а у Србији 3 одсто, следеће године 3.5: Констатацију Светске банке потврђује ММФ!
ПИВСКИ БУМ! Пиваре у Србији све уноснији БИЗНИС!
Ниједан пропис у Србији, међутим, најстарије грађане, баш као ни раднике, не обавезује да до свог новца долазе преко банака. И међу запосленима све је више оних који би своју плату радије видели у коверти, а не на рачуну.
Тако би избегли банкарске трошкове који годишње износе најмање 1.200 динара.
ОДЛИЧНА ВЕСТ: Нови закон доноси пензије СВИМ грађанима преко 65 година!
Запослени су већ заборавили благајне и редове пред вратима када "крене" плата. Готовинске исплате су још "живе" само код послодаваца који не плаћају порезе и доприносе на пун износ плате, па тако избегавају порезнике. Легална, прописно опорезована, плата "на руке" изашла је из моде, али не и из закона.
- Законом о раду није прописан начин исплате зараде, односно није прописано да се зарада мора уплатити на текући рачун запосленог - речено је "Новостима" у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
ПОСАО О КОМЕ МАШТА СВАКИ МУШКАРАЦ! Треба само да пијете много пива и постаћете ИТ!
- Правилником о садржају обрачуна зараде, односно накнаде зараде је прописано да обрачун зараде, "платни листић", садржи податке о запосленом, укључујући и назив банке и број рачуна на који се исплаћује зарада. Ово значи да послодавци за запослене који немају отворен текући рачун у некој банци, који су се изјаснили за исплату зараде "на руке", не попуњавају ове податке у "платном листићу"”, наводе.
Да ни по једном закону за који су они надлежни, грађани за пријем плата и пензија нису обавезни да имају отворене текуће рачуне, нити послодавац и држава смеју тиме да их условљавају, потврдили су и у Народној банци Србије.
- Законом о платним услугама прописују се врсте платних услуга, међу којима је услуга отварања и вођења платног рачуна, као и то ко може да пружа платне услуге. На основу овог закона НБС је донела одлуку којом се прописују ближи услови и начин отварања, вођења и гашења текућих рачуна. Али наведеним законом и одлуком није утврђена обавеза да физичка лица морају да отворе текући рачун у банци на који ће примати уплате зараде од послодавца, нити други прописи НБС регулишу ово питање - истичу у централној банци.
НЕ ДАЈТЕ ДА ВАС ПРЕВАРЕ! Ако добијете овакву новчаницу, знајте да је ЛАЖНА!
Небојша Атанацковић, председник Уније послодаваца објашњава да је једноставније из угла послодавца да плате радницима исплаћују преко текућих рачуна.
- У супротном, тај износ би дизали из банке и тиме ризиковали да их неко и опљачка. Трансфером преко банака заобилазе ову процедуру, а и већини радника то више одговара. Запослени желе да користе картице, подижу кредите. Модерне земље су скоро потпуно избациле кеш из употребе - каже Атанацковић.
С друге стране, Закон о обављању плаћања правних лица, предузетника и физичких лица која не обављају делатност прописује да грађани могу за извршавање платних трансакција да имају текуће и друге платне рачуне. Тим законом прописано је да су предузећа и предузетници дужни да отворе текући рачун код банке, а да грађани - могу да имају текуће рачуне.
СРБИЈА ДОБИЈА ПУТ КОЈИ ЋЕ НАС СПОЈИТИ СА ЕВРОПОМ: Ево куда ће пролазити (ФОТО)
- Прописана обавеза правних лица и предузетника да новчане пословне трансакције обављају преко текућег рачуна у функцији је остваривања планиране фискалне политике, сузбијања сиве економије и јачања финансијске дисциплине - истичу у Министарству финансија.
- За разлику од предузећа и предузетника, овим законом прописано је да физичка лица која не обављају делатност могу за извршавање платних трансакција имати текуће и друге платне рачуне код пружалаца платних услуга, утврђених законом којим се уређују платне услуге - кажу у Министарству.