ПРАВДА ЗА ЧИНЧИЛЕ: Забрањује се узгој животиња ради крзна
У Србији су постојале 32 фарме чинчила
Идући у корак с прописима Европске уније о добробити животиња, и у Србији ће од 2019. године бити уведена етика у бизнису, што значи да више неће бити дозвољено гајење и убијање животиња искључиво ради крзна и коже.
Прочитајте и:
Пошто зечеви не спадају у крзнашице, власници фарми кунића не треба да стрепе јер се забрана односи само на фарме животиња које се гаје и убијају искључиво ради крзна и коже, а не због меса.
Како објашњава Ивана Вазић из Сектора за добробит животиња у Управи за ветерину при Министарству пољопривреде, Закон о добробити животиња, који забрањује држање фарми животиња само ради крзна и коже, донет је 2009, али забрана ступа на снагу од 1. јануара 2019.
- Закон забрањује узгајање и убијање животиња које се гаје само ради крзна, а не и животиња које убијате ради меса. Код нас се та забрана односи само на узгој чинчила, пошто се у Србији једино оне гаје само ради крзна. Фармерима који гаје чинчиле остављен је рок од 10 година како би имали довољно времена да се преоријентишу на други бизнис. У Србији су постојале 32 фарме чинчила, али је последњих година угашено 18 - каже Вазићева и додаје да је увођење ове забране у вези с националним програмом усклађивања домаћег законодавства с регулативом ЕУ.
- Све већи број земаља забрањује узгој чинчила. У ЕУ је забрану увело више од 20 земаља - каже Вазићева.
Маида Шабота из удружења за заштиту животиња ПЕТА и водитељка кампање за земље Балкана истиче да ће Србија увођењем забране фарми крзна бити светионик за земље региона у погледу заштите животиња.
- Србија се придржава обећања да ће озбиљно осигурати заштиту животиња, али верно следи европске трендове о добробити животиња и оно најважније - владавину права. Чак штавише, ова земља се приближава земљама попут Холандије, Норвешке и Чешке, које су последњих година одлучиле да забране фарме крзна - истиче Шабота и додаје да се нада да ће забрана фарми крзна бити у потпуности примењена и да ће животиње имати светлију будућност.