ПРЕМИЈЕРКА БРНАБИЋ О ИЗГРАДЊИ ХИДРОЕЛЕКТРАНЕ БУК БИЈЕЛА "Није ми јасно противљење Бошњака на рационалном нивоу"
Брнабић је истакла и да Србија наступа као страни директни инвеститор у БиХ, у овом случају у РС, да су урађене све анализе, правне и финансијске, и да је одлучено да се инвестира у најбољој вери.
Премијерка Ана Брнабић изјавила је данас да не види ниједан рационалан разлог за противљење власти Босне и Херцеговине изградњи хидроелектране "Бук Бијела" на Дрини, уз питање како то да раније концесије, које су давали ентитети или кантони, нису биле проблем, али ова сада јесте.
ИНФЛАЦИЈА ПОСТАЈЕ ПРАВИ БАУК У ЕВРОПИ: У УК је дуплирана за само месец дана, и ту није крај лошим вестима
Генерали Осигурање Србија генерални спонзор Дана пољопривреде
"ТРЕНУТНО НАЈВЕЋА ИНВЕСТИЦИЈА У СРПСКИ ТУРИЗАМ" Потписан споразум за изградњу хотелског комплекса у Врањској бањи
- Јасно ми је на политичком нивоу, али на рационалном нивоу ми није јасно противљење изградњи хидроелектране "Бук Бијела" - рекла је Брнабић упитана како коментарише противљење Бошњака том пројекту.
Она је подсетила да је, и у Источном Сарајеву пре пар дана на исто питање, рекла да је у последњих 20 година у БиХ издато 280 концесција, а све су их издали или ентитети, или кантони.
- Ни у једној од тих 280 није постојао проблем. Ако би ово сада био проблем, морали бисмо да видимо што није било проблема у осталих 280 концесија - рекла је Брнабић.
Додала је и да је 2012. године била потписана концесија и уговор са немачким инвеститором RWE, једном од највећих немачких енергетских компанија, за исту хидроелектрану.
- Погодите колико је тада било жалби Уставном суду. Нула. Тако да не видим која је разлика између 2012. године и немачког инвеститора, и 2021. године и инвестиције српске енергетске компаније, ЕПС-а - рекла је Брнабић.
Поновила је да не може да нађе ниједан рационалан разлог за то што је било шта подигнуто пред Уставним судом БиХ.
Брнабић је истакла и да Србија наступа као страни директни инвеститор у БиХ, у овом случају у РС, да су урађене све анализе, правне и финансијске, и да је одлучено да се инвестира у најбољој вери.
- То су радили и неки пре нас, нису се суочили са тужбама. Ако било шта Уставни суд одлучи, а да каже, да РС није смела да изда ту концесију, то ће бити огроман правни проблем за све остале инвеститоре који су добијали концесије ентитета или кантона у протеклом периоду - рекла је Брнабић.