Промене у плаћању рачуна за струју: Цена ће се одређивати на основу времена, по сатима или данима - ево како ће то изгледати
Измене Закона о енергетици доносе одређене промене за грађане Србије.
Најбитнија од свих промена тиче се оних који у својим домовима имају двотарифна бројила и који се деценијама служе триком да преко ноћи, када је струја јефтинија, користе електричне уређаје са већом потрошњом. Ипак, овај принцип у будућности неће бити могућ јер би неки од потрошача могли да плаћају струју на основу цена на берзама.
Ранија искуства говоре да грађани са неповерењем могу прихватити нове промене, узевши у обзир ситуације од пре, када је цена електричне енергије на берзи знала да одлети у небо.
Из ресорног министарства пак наводе да ове „променљиве цене“ неће бити скоро уведене, јер би за то било потребно стварање одређених тржишних предуслова.
Нове тзв. динамичке тарифе за електричну енергију значе да се цена исте коју плаћа купац мења у одређеном периоду, а све то зависи од понуде и тражње. У зависности од примене, ове промене могу бити промењиве по данима, или по сатима у току једног дана. Оваква тарифа захтева и одређену меру дигитализације, сходно томе из Министарства рударства и енергетике најављују наставак акције замене бројила.
Такође, појашњавају да је за праћење промена цена неопходно обезбедити благовремену доступност информација о промени цене струје, а да су паметно бројило и дигитализована мрежа кључни за управљање потрошњом.
Уз то, додају да је Закон отворио могућност за учеснике на тржишту да сами препознају интерес за закључивање уговора са променљивом ценом. У преводу, то значи да ће потрошачи имати могућност избора да ли ће се определити за динамичке тарифе или не. Из Министарства очекују да ЕПС као компанија у власништву државе размотри најбоље опције за грађане и привреду, али истовремено и за функционисање енергетског система.
Питање је да ли грађани уопште имају мотив да пређу на плаћање електричне енергије по берзанским ценама, пошто тренутно то чине по много повољнијим условима, а неки стручњаци сматрају да би такав вид наплате био само скупљи за крајне кориснике, и да стварање нових услова зараде на електричној енергији представља покушај држава да се обогате, као што су то некад чиниле преко индустрија угља и челика.
Србија Данас/Курир