Разбијен економски пејзаж: ПАНДЕМИЈА СТВАРА НОВУ ВЕРЗИЈУ НОРМАЛНОСТИ
Многа мала и средња предузећа ће вероватно банкротирати
Економија какву смо познавали пре пандемије нестаје. Много је вероватније да ћемо сведочити једном разбијеном економском пејзажу, него да ће све поново бити као што је било пре шока који је донео корона вирус.
У више од 60 одсто компанија у Србији уведен РАД ОД КУЋЕ: Трошкови МАЊИ, а шта је са ПОСЛОМ?
НОВЕ ОЛАКШИЦЕ ЗА ПЛАЋАЊЕ КРЕДИТА: Банке продужавају рокове, смањују се рате, могуће РЕФИНАНСИРАЊЕ
ШТА СВЕ ТРЕБА ДА САДРЖИ ПРАВИЛНИК О КОМ СВИ ПРИЧАЈУ? Обавезан је за све послодавце, прописане су ПАПРЕНЕ КАЗНЕ
Шта год да се деси, пандемија ће створити нову верзију нормалности, с новим обрасцима економског власништва. Једна од јасних опасности са којима ћемо се сусрести након ковида-19 је појачана неједнакост: многа мала и средња предузећа ће вероватно банкротирати, што ће већим фирмама дозволити да се консолидују.
Власници крупног капитала, који чекају да ускоче, приграбиће имовину на принудним распродајама по багателним ценама. Одговор Банке Енглеске на ово је био да отвори славину новца за квантитативне олакшице. Оне би богате могле учинити још богатијим, али би се њима мало учинило за повећање потрошње или подршку свакодневној економији малих предузећа.
Британска економија након ковида-19 би се могла претворити просто у једну ружнију, искривљенију верзију данашњег система неједнакости.
Земља срља у такозвани "Амазон опоравак", у којем ће корпоративне звери држати још већи удео тржишта, милијардери постајати још богатији (и бројнији), а неједнакост скочити до неслућених размера.
Као и неколико других корпоративних гиганата, бизнис компаније Амазон је проширен током ове кризе. Од почетка априла, цена акција им је скочила за више од 50 одсто, а оснивач Амазиона Џеф Безос увећао је богатство за преко 30 милијарди долара само током пандемије.
Светска класа милијардера никада није тако добро прошла. Влада мора да обезбеди опоравак свима, не само богатима.
Велики део одговора лежи у блокирању корпоративног консолидовања и предаторског припајања предузећа, што би спречило откуп целе економије путем финансијске полуге.
Ово би се могло организовати у форми јавне холдинг компаније, која би имала мандат да директно подржи мала и средња предузећа која су запала у невоље током периода корона вируса и да спречи уништење оног што је остало од локалних малих предузећа.
Ове мере треба усмерити на предузећа која су пре пандемије била у плусу и која имају шансу да опет послују позитивно када прође криза. Касније, када се за то стекну услови, ова холдинг компанија би могла поново да покрене многе од спасених предузећа тако да буду у власништву радника или заједнице, или као друштвена предузећа које покреће заједничка мисија.
Једно демократско друштво не може да се развија под условима необуздане неједнакости и биће додатно угрожено у економији у којој се богатство и моћ буду даље уско концентрисали.
Једина алтернатива неправедном опоравку је да се искористи моћ државе да се заштите мање фирме и створи демократскија економија у којој су власништво над имовином и економска корист боље расподељени.
Ако су се овакви потези правили да се спасу гиганти, зашто се исти принцип не би применио на мала предузећа? Нема ништа кратковидије од спасавања авио компанија, док се за то време игноришу локалне фирме, укључујући и оне које су неопходне како би се створила одрживија економија за будућност.
Нови "Нови споразум" можда звучи амбициозно, али амбициозна акција нам је једина нада да избегнемо будућност коју ће поседовати корпоративни монструми. Историја нас учи да нам је потребна интензивна интервенција државе. Огромна моћ државе је употребљена да се економија стави на апарате током незапамћене ковид-19 изолације.
Сада исту ту моћ треба искористити да се осигура да од економског опоравка нема користи само малобројна елита, као што је пречесто био случај с кризама у прошлости. Уместо уласка у мучну нову еру турбо-неједнакости, опоравак би могао да буде прилика да се изгради боља економија. Али то ће се десити једино ако ми то захтевамо.
Овде се нешто може научити и из историје. Сличан потез је направљен током економске кризе у САД 1930-их. На челу с Френклином Рузвелтом, државној холдинг компанији под називом Корпорација за финансијску реконструкцију (РФЦ) дозвољено је да припоји пропала предузећа док се не створе услови да се она поново покрену по опоравку од Велике депресије.
РФЦ, један од покретача "Новог споразума" (New Деал), постао је не само највећа банка у САД, већ и највећи инвеститор у земљи.
БЕНЗИН, ДИЗЕЛ ИЛИ ЕЛЕКТРИЧНИ: Ко више троши и који је скупљи за одржавање? Сви одговори на једном месту!
ДЕТАЉИ ПРАВИЛНИКА О РАДУ! Зашто је 10. август кључан, шта морају послодавци и радници, а шта може инспектор?
ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ НА НОВЧАНИЦЕ КОЈЕ КОРИСТИТЕ: Једна од њих је најчешће ФАЛСИФИКАТ!
СТИГЛО ОБАВЕШТЕЊЕ ВЛАДЕ: Ово су нова правила за ТЕРЕТАНЕ, ФРИЗЕРЕ, КЛАДИОНИЦЕ И КАФИЋЕ!
НОВИ ПРАВИЛНИК ЗА ЗАПОСЛЕНЕ И ПОСЛОДАВЦЕ У СРБИЈИ СТУПИО НА СНАГУ! Казне ће пљуштати, припремите се!