Реална потреба: Дигитализација здравства у служби лекара и пацијената
Један од изазова 21. века у овој области
Један од изазова 21. века у области здравства представља примена софтверских решења која доносе бенефите, како за пацијенте, тако и за медицинску струку.
Прочитајте и:
Развој софтверских решења у здравству представља важан развојни задатак који има за циљ праћење квалитета, безбедности и ефикасности медицинских услуга, као и анализу добијених података са циљем њиховог упоређивања и усклађивања са праксом других европских земаља.
Коришчење ИТ технологије у здравству се намеће као реална потреба у циљу ефикасног управљања ограниченим ресурсима уз одржавање високог степена квалитета здравствене услуге.
У последњих 15 година, Фресениус дијализни центри користе ЕуЦлид – савремену, напредну клиничку базу података у оквиру које се евидентира, на анонимној основи, детаљна прескрипција за сваког пацијента, дијализни третмани, потрошња дијализног материјала као и сви други параметри третмана чиме се изузев података о стању пацијента и његове болести добија и широка база информација о прописаном третману хемодијализе, току лечења, терапији и медицинским параметрима стања.
Након вишегодишње примене софтверских решења која у свом фокусу имају потребу да се лакше и ефикасније управља дијализним центром, савремене тенденције намећу потребу софтверских решења која у свом фокусу имају пре свега пацијента и подразумевају развој и примену апликација које су широко доступне путем мобилних телефона, таблета и сл. како пацијентима, тако и најближем окружењу самог пацијента.
Све више ћемо читати и причати на теме као што су телемедицина, дијагностика путем апликација, он-лине саветовања, персонализована терапија и сл.
Дигитализација здравственог система је веома важна и практично неопходна и када говоримо о ефикасности управљања здравственим установама. Крупним корацима грабимо ка увођењу капитације и у дијализи, када ће се за тачно дефинисан новац тражити реализација унапред дефинисане вредности/прописаног третмана. Примена софтверских решења менаџерима у здравству омогућава контролу ефикасности свих елемената у процесу.
Несумњиво је да у блиској будућности у Србији треба очекивати убрзану дигитализацију здравственог система, развој, надградњу и даље системско повезивање постојећих ИТ платформи у здравству (Хелиант - е-заказивање прегледа, е-здраствена књижица, е-рецепт), као и пратећи развој бројних других ИТ решења и апликација које све више постају стратешка политика здравствених система широм света.