РЕАКЦИЈЕ НАКОН РЕФЕРЕНДУМА: Италија је јака, пребродиће Ренцијеву оставку, наставити са реформама
Италија има солидне политичке институције и јаку економију која ће пребродити оставку Матеа Ренција сматра европски комесар за економију Пјер Московиси.
- То је чврста држава са солидном влашћу и потпуно сам уверен да Италија може да се носи са овом ситуацијом - рекао је европски комесар за економију Пјер Московиси за телевизију Франс 2, уочи састанка министара финансија еврозоне у Бриселу, преноси агенција Ројтерс.
ПОЧЕТАК ПОЛИТИЧКЕ НЕСТАБИЛНОСТИ: Ово су три сценарија за Италију после референдума
Италијански премијер Матео Ренци поднео је оставку након претрпљеног пораза на јучерашњем референдуму о уставним реформама, гурнувши трећу највећу економију еврозоне у политичку неизвесности, наводи британска агенција.
- Постоји одређена политичка нестабилност, али земља је изузетно стабилна и има такође велику економију - оценио је Московиси и одбацио спекулације да је референдум био глас против Европске уније, нагласивши да "референдум нема никакве везе с тим".
- То је у Италији био унутрашњи уставни амандман који није успео да прође - додао је он.
Члан Европске централне банке (ЕЦБ), Франсоа Вилерој де Гало, такође је коментарисао збивања у Италији, оцењујући да се исход гласања Италијана на референдуму о уставним реформама не може поредити са британским гласањем за излазак из ЕУ.
Креатори монетарне политике еврозоне ће и даље пажљиво пратити последице италијанског референдума, рекао је на семинару у Јапану Вилерој, који је и гувернер Банке Француске.
Он је такође упозорио да Британија неће моћи током преговора о разводу од ЕУ да бира само оно што јој одговара у погледу даљег приступа британских компанија јединственом тржишту.
- Јучерашњи референдум у Италији може се посматрати као још један извор несигурности. Међутим, не може се упоредити с британским референдумом - италијански народ је био позван на биралишта да гласа о интерном уставном питању а не о италијанском дугогодишњем чланству у ЕУ.
Евро је пао на двогодиншњи минимум након референдума, пошто Ренцијева оставка може да пружи шансу странкама које су против еврозоне да ојачају и додатно запрете европским интеграцијама.
Прве реакције након Ренцијеве оставке
Вилерој је, међутим, изразио уверење у отпорности еврозоне, позивајући се на напредак у процесу обједињавања банкарских прописа, побољшања економског раста и боље ситуације на тржишту рада, наводи Ројтерс.
ЕЦБ ће 8. децембра имати седницу у Франкфурту, на којој ће проширити свој програм куповине обвезница и на период после марта идуће године, а размотриће и питање званичног оконачања тог програма, изјавило је за Ројтерс више извора директно упућених у дешавања у централној банци еврозоне.
Из Немачке јасна порука Италији
Немачки министар финансија Волфганг Шојбле изјавио је да би Италија требало да настави економске реформе које је покренуо премијер Матео Ренци.
Шојбле је, по доласку на састанак министара финансија еврозоне у Бриселу, рекао да је разговарао са италијанским колегом Пјером Карлом Падоаном, као и да верује да је за Италију сада веома важно да има функционалну владу, преноси агенција Ројтерс.
Инвеститори би требало да буду мирни због исхода референдума у Итаији, и нема никаквог разлога за кризу евра, сматра немачки министар.
ПРВА "ЖРТВА" РЕФЕРЕНДУМА У ИТАЛИЈИ: Евро пао у односу на долар
Исто је поручио и председник еврогрупе Јерун Дајселблум, који каже да нема разлога причама о кризи еврозоне.
Евро је пао на двогодишњи минимум након референдума, пошто Ренцијева оставка може да пружи шансу странкама које су против еврозоне да ојачају и додатно запрете европским интеграцијама.