ШАМПИОНИ ПРЕДУЗЕНИШТВА ЗА 2020. ГОДИНУ: Лозница један од градова са лидерском позицијом
Лозница, Крупањ и Црна Трава шампиони су предузетништва за прошлу годину као најуспешнији промотери покретања нових бизниса и коришћења националних и локалних подстицајних мера
Спрам своје величине, забележили су највећи број новооснованих предузетничких радњи и предузећа, као и корисника мере пореског ослобођења почетника у пословању познате под слоганом "Стартуј легално", саопштио је данас НАЛЕД.
КОРОНА "ИЗБРИСАЛА" СРЕДЊУ КЛАСУ: Неплаћени рачуни, дугови и кредити повукли на дно 150 милиона људи у свету
ОДРЕЂЕН ГРАНИЧНИ ПРЕЛАЗ ПРЕКО КОГ ЋЕМО У ГРЧКУ: Две ствари су кључне, за једну одсад пријава преко агенција!
СЛОВЕНЦИМА СЕ СМУЧИО РАД ОД КУЋЕ: Док остатак света се окреће ка онлајн пословима, испод Алпа потпуно друга ситуација
Такмичење градова и општина Шампиони предузетништва 2020, покренули су НАЛЕД и Републички секретаријат за јавне политике (РСЈП), под покровитељством Владе Србије и уз подршку пројекта немачке развојне сарадње "Реформа јавних финансија - Агенда 2030" који имплементира ГИЗ.
Циљ такмичења био је да се подстакну локалне самоуправе на активно укључивање у стимулисање предузетништва и легалног пословања, као и да се препознају примери најбоље праксе у Србији.
Прошлу годину завршили смо са 38.986 новооснованих привредних субјеката што је готово 16 одсто мање у односу на 2019. и 11,2 одсто мање од просека у претходних пет година. Ипак, крајем 2020. смо имали нешто више од 400.000 активних предузетника и привредних друштава, каже Душан Васиљевић, директор Одељења за предузетништво и инвестиције у НАЛЕД-у.
Истиче да је пандемија нанела озбиљне друштвене и економске последице свим земљама, и даљи опоравак у великој мери зависиће од наше способности да подстичемо предузетништво, ново запошљавање и иновације.
Важну улогу у томе има не само држава, већ и локалне самоуправе, а у последње време директна финансијска подршка малим и средњим предузећима долази и из приватних фондова, рекао је Васиљевић.
Лозница, која је победила у категорији великих локалних самоуправа, током 2020. године, између осталог, ослободила је привредне субјекте плаћања такси за истицање фирме на пословном простору, закупа пословног простора у власништву града, обавезе плаћања избацивања и депоновања смећа, као и грејања за све кориснике услуге градске топлане.
Крупањ, победник међу локалним самоуправама средње величине, својим локалним акционом планом запошљавања за почетнике у пословању предвидео је бесповратна средства у износу од 250.000 до 300.000 динара и за те намене искоришћено је 13,3 милиона динара, од чега је 30 одсто обезбедила општина, а 70 посто НСЗ.
Иако је реч о најмањој и једној од најнеразвијенијих општина у Србији, у Црној Трави је током 2020. основано 78 привредних субјеката претежно у секторима грађевине и услуга. То је у ситуацији пандемије, и у односу на 1.000 и нешто становника - значајан резултат, чему су допринели ефикасна локална пореска администрација и одељење за привреду.
У прошлој години је посебно изазован био период ванредног стања (март-мај) када је основано свега 6.548 привредних субјеката, упола мање у односу на исти период претходне године.
Најслабији месец био је април када је основано свега 864 привредних субјеката (80 одсто мање него у априлу 2019). Ако посматрамо само предузетнике, у 2020. дошло је и до привременог прекида рада готово 37.000 предузетничких радњи, посебно у марту (више од 10.000), на шта је највише утицало ванредно стање, али и почетак примене теста самосталности, каже Васиљевих.
Наводи да је до стабилизације у погледу броја новооснованих и брисаних привредних субјеката, као и привремених прекида рада предузетника, дошло у другој половини године, што се може посматрати као позитиван резултат мера подршке привреди Владе Србије.
Када је реч о пореском ослобођењу почетника у пословању које је увела Влада Србије уз подршку НАЛЕД-а и ГИЗ-а, ова олакшица је у години избијања пандемије подстакла оснивање 513 привредних субјеката, највише у секторима трговине и прерађивачке индустрије.
Од 2021. ова мера је фокусирана само на привредна друштва која обављају иновациону делатност, с тим што је повећан лимит за исплату зарада оснивачима до 150.000 динара без обавезе плаћања пореза и доприноса током прве три године пословања.
Како би мера ''Startuj легално'' дала пун ефекат, препорука је да се пореско ослобођење омогући и предузетницима у систему паушалног опорезивања, да се прошири на друге делатности, као и да се аутоматизује процес контроле захтева за ослобођење како би се смањио простор за злоупотребе и растеретили капацитети Пореске управе, навео је Васиљевић.