ПРИЛИКА КОЈА СЕ НЕ ПРОПУШТА: Америчке компаније улажу милијарде долара у ШЕСТ ПРИВРЕДНИХ ДЕЛАТНОСТИ
Америчке компаније, према проценама, уложиле су неколико миљарди долара у Србији.
САД у Србији инвестирају у архитектонске услуге, кол центре, фармацију, производњу металних конзерви, индустрију секундарних обојених метала и стаклених посуда, наводи се у едицији "Србија и САД 20 година касније, Инвестиције и донације, коју је Нова економија објавила уз подршку Амбасаде САД у Београду.
ДОКТОРКА УПОЗОРАВА: Ово МОРАТЕ да знате ако узимате витамин Д3!
"ЗЕЛЕНА" ЕКОЛОШКА ПОЛИТИКА СРБИЈЕ: Француска агенција за развој препознала потенцијал наше државе
БАНКАМА ПЛАЋАМО И ОНО ШТО НИКАДА НИСМО: Провизије отишле у небо, посебно обратите пажњу на једну "погодност"
Према статистици, нето улагања (улазне инвестиције) америчких резидената у Србију у последњих десет година износе пола милијарде евра. Прецизније, у периоду од 2010. до 2019 године, америчке компаније уложиле су 508,1 милиона евра, показују подаци Народне банке Србије.
Међутим, америчке инвестиције у Србији су највероватније веће него што званични подаци показују јер инвеститор може бити из САД али фонд са његовим средствима може бити регистрован у Холандији или некој другој земљи са правним системом погодним за седиште фонда.
Према изворима Амбасаде САД у Београду, улагања САД у Србији су упослила скоро 17.000 људи.
Када се погледа процентуално према броју пројеката, највећи број инвестиција у Србију стигао је из Немачке и Италије, 15,8 одсто и 13,7 одсто респективно.
Док посматрајући вредносно, највећи износ инвестиција пристигао је из Италије и САД, 12,5 одсто и 11,7 одсто респективно, показују подаци Развојне агенције Србије.
Ако гледамо вредносно, највећа америчка улагања код нас, односе се на компаније Филип Морис, Пепси, Кока Кола, Мајкрософт и друге.
Према анализи Конгресног истраживачког центра, повећано је интересовање америчких технолошких компанија за Србију, са посебним нагласком на могућности у е-управи, клауду, рачунарству, дигитализацији, интеграцији система и ИТ сигурности.
Преко својих агенција, САД су важан развојни партнер. САД су од 2000. до данас донирала Србији милијарду долара Србији. Америчка помоћ је усредсрешена на помоћ Србији да се даље интегрише у ЕУ.
Помоћ је фокусирана на јачање демократских институција и владавину закона; смањење корупције; повећање капацитета организација цивилног друштва и независних медија; неговање економског напретка; јачање извоза и граничне контроле; и изградњу добрих односа са суседним земљама.