КОРОНА-ФЕНОМЕН "ПОМЕРИО" ЦЕО КОНТИНЕНТ: Сламарице никад пуније!
Епидемија корона довела до "епидемије штедње"
Иако је цео свет захватила најпре здравствена, а онда и економска криза, људи имају више пара него пре. Разлог за то је појачана штедња током 2020, осетна на нивоу целе Европе.
УСКОРО ДИПЛОМА НА ОСНОВУ РАДНОГ ИСКУСТВА: На пролеће почиње пројекат, ко ће имати прилику да стекне квалификације?
КОНАЧНО ПОЗНАТО ДА ЛИ ДФЦ ДОЛАЗИ У СРБИЈУ: Шта стоји иза целе приче о затварању канцеларије?
ЗАРАДА У СРБИЈИ ПОРАСЛА ЗА 9,2 ОДСТО: Просечна децембарска плата износила 562 евра
Обим штедње у зони евра порастао је чак 48 одсто у односу на претпрошлу годину, када је износио 395 милијарди евра. Европљани дефинитивно троше мање, што је случај и у САД.
Податке везане за Стари континент пружила је финтек фирма "Депосит Солутионс" из Хамбурга. У 2020. на текуће и штедне рачуне у еврозони, пристигао је салдо од 585 милијарди евра.
Од поменуте своте која се односи на обим штедње у 2019, чак 150 милијарди евра припада немачким штедишама, наводи се даље у истраживању. Немци на банковне депозите остварују трајно ниске каматне стопе.
У тој земљи штедња је порасла 37 посто у односу на 2019, дакле, више него у Италији (32%), али ипак мање него у Француској (72 посто) или Шпанији (38 процената).
Будући да више није део Уније, Британија је анализирана засебно. Тамо је штедња порасла чак 170 посто. Од другог квартала прошле године, проток новца на штедним рачунима већи је него иначе, наводи немачка фирма.
Истовремено, на штедним рачунима у еврозони крајем 2020. било је око 8,3 билиона евра. Остаје да се види да ли ће Европљани трошити више, како се економије буду отварале.