Све већи напредак: Стабилан раст републичког буџета
Извештај Министарства финансија
Суфицит републичког буџета Србије износио је 33,9 милијарди динара на крају 2017. године, а први пут је од 2005. године и на нивоу опште државе забележен укупан вишак у државној каси у износу од 52,3 милијарде динара, што чини 1,2 одсто бруто домаћег производа.
Прочитајте и:
Укупни наплаћени приходи републичког буџета достигли су прошле године 1.119,1 милијарду динара, а расходи 1.085,2 милијарде динара, објавило је данас Министарство финансија.
Само у децембру укупни буџетски приходи су износили 93,4 млилијарде, у чему су приходи од наплаћених пореза тежили 80,2 милијарде динара, наводи се извештају о макроекономских и фискалним подацима за децембар, објављеном на интернет страници Министарсва финансија.
Највећи део пореских прихода односи се на уплату ПДВ-а, 37,5 милијарди динара, док је по основу акциза наплаћено 24,9 милијарди.
Како се додаје, у децембру је наплата пореза на доходак традиционално знатно већа у односу на остале месеце, с обзиром на исплате "тринаесте плате", бонуса, награда и осталих једнократних плаћања.
Непорески приходи остварени су у износу од 11,1 милијарди динара, при чему се 1,3 милијарде односи на уплату дела добити и дивиденди.
Ако нисте платили порез, имате још ДЕСЕТ дана, иначе вас очекује ОВАКВА казна
По основу донација у децембру се у буџет слило 2,1 милијарда динара.
Расходи буџета су сезонски, такође, највиши у децембру. Укупно је извршено 135,8 милијарди динара расхода, будући да се крајем године по убрзаној динамици плаћају расходи за субвенције, набавку робе и услуга и капиталне инвестиције.
Знатно већи износ трансфера организацијама обавезног социјалног осигурања, који је такође карактеристичан за децембар, проистиче из потребе финансирања њихових редовних принадлежности почетком године када остварују мање приходе.
У извештају се истиче да је први пут од 2005. године, на нивоу опште државе лани забележен укупан фискални суфицит од 52,3 милијарде динара (1,2% БДП-а) као и примарни фискални суфицит у износу од 173 милијарде (3,9% БДП-а).
Туристи у Србији СВЕ БРОЈНИЈИ, а ево које локације највише посећују
Према договору са Међунмародним монетарних фондом, како се подсећа, на нивоу целе године био је планиран фискални дефицит од 75,2 милијарде динара, што значи да је остварени резултат бољи за 127,5 милијарди динара, што је резултат, пре свега, боље наплате свих категорија прихода.
Збирни суфицит локалних самоуправа (општина и градова) на крају године износио је 11,6 милијарди динара. У истом периоду АП Војводина је остварила суфицит од 0,7 милијарди.
Фондови обавезног социјалног осигурања су на крају децембра остварили суфицит од 9,8 милијарди динара - и то ПИО фонд 1,8 милијарди, РФЗО 3,8 милијарди и Национална служба за запошљавање 4,2 милијарде динара. Фонд СОВО је на крају године био у балансу.
Државна предузећа надлежна за одржавање и изградњу путева, "Путеви Србије" и "Коридори Србије" на крају године су била у дефициту од 3,7 милијарде динара, пише у извештају.