СВЕ ВИШЕ ЗАРАЖЕНИХ ПО СРПСКИМ ФИРМАМА: Расте број радника на боловању, како надоместити радну снагу?
Долази до застоја у ланцу производње, на шта практично не може да се утиче
Док је на пролеће највећи проблем привреде био застој производње услед закључавања држава, сада је проблем раст броја заражених радника. Према грубим проценама, око 30 одсто радне популације у Србији тренутно је заражено Ковидом 19, што у пракси најчешће значи да један радник ради за двоје. С друге стране ни менаџерима није лако јер се налазе у ситуацији када је сваки зарађени динар важан, и за раднике и за компанију.
СВАКА ДРУГА ЖЕНА ОБОЛИ ОД ОВЕ БОЛЕСТИ! Овако ћете се решити симптома
ДАНАС ПРВО ИЗВЛАЧЕЊЕ "УЗМИ РАЧУН И ПОБЕДИ 2020": Још увек имате времена за слање коверата!
НАЈЈАЧА ЕКОНОМИЈА У ЕВРОПИ ПРЕЛОМИЛА! Шулц: Пластична кеса је синоним беспотребног трошења ресурса
Председник компаније "Галеб Група" Радослав Веселиновић каже да цела индустрија сада "пада", а један од највећих разлога и јесте управо све већи број оболелих радника. Долази, како каже, до застоја у ланцу производње, на шта практично не може да се утиче.
- У нашој компанији је испод пет одсто заражених вирусом или оних који су у изолацији због својих чланова породице, те успевамо да организујемо да посао не трпи много - каже Веселиновић.
Како додаје, тренутни недостатак радне снаге надоместе тако што одређени број људи, који су способни, раде мало дуже како би се испоштовали купци.
- Не уводимо дупле смене, али ради се рецимо по 10 сати уместо по осам. Врло ретко по 12 сати, али то је краткорочно - један или два дана, ако је нешто хитно. Иначе не могу људи толико да раде јер онда и нема ефекта. Немамо проблема са тим јер је све то плаћено, а и људима је стало и свесни су да ако не ураде посао, сутра ће бити проблем и да приме плату - истиче Веселиновић.
Топлица Спасојевић из ИТМ Групе оцењује да се за сада веома "добро држе" и боре против вируса, те истиче да је свега неколико радника у администрацији и производњи заражено, али да се придржавају процедура. Ипак, додаје да су искуства његових колега доста лошија и да се суочавају са великим проблемима за које сматра да ће сигурно потрајати и наредне две недеље.
- Ми смо од почетка били врло ригорозни, увели смо и рад од куће ко је могао то да изведе, као и слање људи на тестирање како би се одмах изоловали они који су потенцијално заражени. Увели смо и рад по сменама како бисмо, што је могуће више, смањили контакт међу запосленима. То је сигурно разлози како смо успели да за сада доста добро прођемо и надам се да ће тако и остати и да ћемо се брзо извући из овога као држава - каже Топлица Спасојевић.
Према његовим речима, мере су неопходне, а сви послодавци су урадили максимално колико су могли у оквиру својих фирми и "заиста се труде, како због запослених, тако и због ланца продаје и дистрибуције".
Председница Асоцијације слободних и независних синдиката Србије (АСНС) Ранка Савић наводи да свакодневно добија поруке из свих делова Србије да су радници практично десетковани вирусом корона те да је то већи проблем индустрије него што би био само затварање државе.
- Према мојој процени, у радној популацији у Србији је заражено више од 40 одсто радника. То закључујем према информацијама које долазе до мене из синдиката. Сви послодавци се боре да очувају и процес производње, а предузели су оно што је до њих - наводи Савић.
Она додаје да је један од предлога Синдиката увођење међусмена, како би се растеретио посао.
- То би рецимо значило да радници раде по шест сати, а онда да се уведе и нека трећа смена или четврта, да се прерасподелом радног времена доведе до тога да мањи број људи учествује у тренутку у процесу производње колико је то могуће. Немају они много избора. Један од избора јесу и серолошки тестови, ако компанија хоће то да плаћа те тако периодично проверава и изолује раднике ако има заражених - објашњава Савић.
Технички је, како додаје, често тешко, практично и немогуће обезбедити растојање од два метра, јер су машине постављене тако како јесу. Онда се послодавци труде да чешће дезинфикују хале и да генерално појачају мере дезинфекције и контроле ношења маски.