Све земље Балкана су заинтересоване за ''Балкански ток'', а ево шта ће он значити за Србију
Изградња ''балканског тока'' који су после састанка квадрилатерале у Букурешту најавили премијери Бугарска и Грчка, добар је потез којим земље Балкана укључујући и Србију, покушавају да пронађу компромис између интереса великих сила и реше своје проблеме с гасом, изјавио је Војислав Вулетић из Удружења за гас.
У интервјуу за ТВ Прва, он је рекао да су све земље заинтересоване за ''Балкански ток'' дефицитарне с гасом и да имају на располагању руски гас који може да задовољи све њихове потребе, али да због интереса САД, које "минирају'' све пројекте с руским гасом, Европска енергетска заједница покушава да нађе ново решење.
АГРОКОР ОДЛАЗИ У ПРОШЛОСТ: Послове преузела Фортенова група, а ево какав је план за 159 компанија
УЛАГАЊЕ У САВРЕМЕНЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ: Дигитално повезивање важно за економски развој
КИНЕЗИ ЋЕ ЛОБИРАТИ КОД НЕМАЦА: Добри изгледи за долазак Фолксвагена
- Американци не желе да се овде пласира руски гас да би Русија мање зарадила од продаје нафте и гаса, док европске земље сматрају да је руски гас неопходан - рекао је Вулетић.
Он сматра да Бугарска, Румунија, Грчка и Србија добро сарађују покушавајући да се повежу с гасоводима са других простора као што је гасовод из Израела или онај који би долазио из Румуније, односно Црног мора.
- 'Мислим да би овај договор око балканског гасовода задовољио потребе тих земаља. Око 80 одсто гаса било би из Русије, а 20 одсто из других извора - рекао је Вулетић.
Додаје да је Србија мали потрошач гаса и да годишње потроши око 2,5 милијарде кубних метара гаса, док Европа троши око 550 милијарди.
На констатацију да 1. јануара 2020. године истиче уговор за снабдевање Европе руским гасом преко Украјине и питање шта ће се догодити уколико се не постигне договор, Вулетић каже да престанак транспорта гаса не би била политичка, већ економска и техничка одлука.
ПОМОР ПЧЕЛА У ПОМОРАВЉУ: Стручњаци подсећају да је законом ЗАБРАЊЕНО ПРСКАЊЕ ВОЋА у време цветања
Ово су послови за које вам је зарада НАЈМАЊЕ 1.000 ЕВРА, а не треба вам врхунска диплома!
Русија НАСТАВЉА ДА ЈАЧА: Злато ће донети ПОТПУНУ НЕЗАВИСНОСТ од долара, и друге земље се УГЛЕДАЈУ на Кремљ
Истиче да је гасоводу преко Украјине, који је изграђен почетком 70-их, ''''истекао рок трајања'''' и да захтева реконструкција која би била знатно скупља од изградње гасовода испод Балтичког или Црног мора.
Напомиње да ће, ако се не постигне договор и прекине транспорт гаса преко Украјине, Србија бити у тешкој ситуацији јер ће морати да се снабдева гасом из других извора и по вишим ценама.