ЗАПАД ХТЕО ДА ИХ ИЗГЛАДЊУЈЕ, АЛИ СУ СЕ ПРЕВАРИЛИ: Овај руски производ ће јести ПОЛА СВЕТА (ВИДЕО)
До сада је Русија од ЕУ купила 45.000 јуница у вредности од око 100 милиона евра.
Председник Владимир Путин је у мисији да Русију ослободи зависности од страних произвођача хране и модернизује млечну индустрију, у којој се на појединим фармама млеко још музе ручно. Да би то постигао, добија помоћ из Европе, пише Блумберг.
ПОТПУНА ЗАБРАНА стигла и до СРБИЈЕ! Дувански дим се више неће осетити: НЕМА ПУШЕЊА НА ЈАВНИМ МЕСТИМА
ПРОБИО ЗВУЧНИ ЗИД: Суперсонични ауто ПРЕМАШИО БРЗИНУ од 806 километара на сат! (ВИДЕО)
ЈЕДАН КОРАК ДАЉЕ: САД и Кина договориле укидање појединих санкција
Пет година након што је западни ембарго Русију лишио холандске гауде и италијанског пармезана, руске компаније довозе хиљаде црно-белих холштајна преко границе до најмодернијих штала. Русија је сада највећи увозник крава из Европске уније.
То је део амбициозног плана владе да трансформише Русију из највећег увозника млека у самоодрживост у року од осам година. Дугорочно, Русија је поставила свој циљ када је продаја млека у питању: извоз у Кину, пре свега, али и и друге азијске земље попут Кореје, Вијетнама, Индонезије, арапских земаља и неких афричких земаља.
Да ли је то достижно или не, остаје да се види, али Русија сада додатно улаже у пољопривредну индустрију кроз систем државних субвенција, снижених кредита и рабата на фармама. Производња перади и свињетине је довољна услед владиних програма финансирања и доминације у глобалној индустрији пшенице.
До сада је Русија од ЕУ купила 45.000 јуница у вредности од око 100 милиона евра (110 милиона долара), према царинским подацима. Вероватно ће и у 2019. бити највећи увозник другу годину заредом. Те цифре су дупло више од 2016.
Пошто је Русија забранила увоз европске хране у знак одмазде због санкција после анексије Крима 2014. године, млечна индустрија је привукла више од 200 милијарди рубаља (3,1 милијарду долара) улагања, процене су Националне уније произвођача млека.
"Милијардер челика и транспорта" Владимир Лисин, четврти најбогатији тајкун Русије, такође је у септембру објавио да улази у млекарску индустрију. Планира да потроши чак 18 милијарди рубаља на изградњу фарми и фабрику за прераду.
Међутим, дуг је још пут до тачке када Путин може да тврди да му не треба страно млеко. Многи фармери споро усвајају модерну млечну инфраструктуру, а старије фарме совјетског доба изумиру, оцењује Блумберг.
Док су Европа и Сједињене Државе деценијама усавршавале генетику млечних крава како би производњу млека подигле на максимум, руско стадо није држало корак. Илустрације ради, скоро трећина млека у земљи потиче са домаћинстава са неколико крава у дворишту или компанија које користе застарелу технологију.
- Производња млека је један од сектора руске пољопривреде који захтева додатна улагања - рекао је Артом Белов, генерални директор Синдиката млекара, додајући да овај сектор "има велики потенцијал за развој.“
Кина гради НАЈВЕЋЕ ВЕТРЕЊАЧЕ: Пречник ротора биће 210 метара! (ВИДЕО)
КРОЗ 10 ДРЖАВА И ПРЕКО ДВА МОРА! Теретни воз из Кине дугачак 820 метара ускоро улази у Србију (ВИДЕО)
КУЋА КОЈА ЈЕ ОБОРИЛА СВЕ РЕКОРДЕ: Гради је чак два милиона људи (ВИДЕО)
КРАЈ ТРГОВИНСКОГ РАТА? Свет може да одахне, Кина и Америка постигле договор!
ОД ОВОГ СЦЕНАРИЈА БРИСЕЛ БОЛИ ГЛАВА: Москва открила новог ЧВРСТОГ САВЕЗНИКА који потискује ЕУ из Русије! (ВИДЕО)