КРАЈ ОТИМАЧИНЕ ЗА ВАКЦИНЕ? Светска банка стала на страну сиромашних, уговори ће морати да буду стандардизовани!
Светска банка ради на стандардизовању уговора за вакцине
Светска банка ради на стандардизовању уговора за вакцине против ковида-19 које земље потписују с произвођачима и тражи од фармацеутских фирми да буду отвореније око питања у које се земље дозе шаљу, изјавио је јуче председник те међународне институције.
НЕСРЕЋА У РУСИЈИ! СПАСИОЦИ ТРАГАЈУ ЗА НЕСТАЛИМА: Урушила се галерија фабрике у Нориљску - страдао НАЈМАЊЕ један радник (ВИДЕО)
АМЕРИЧКА ВОЈСКА У ЖАЛОСТИ: Срушио се авион, погинула два пилота
"КОВИВАК" ЈЕ НОВО ИМЕ УБИЦЕ КОВИДА-19: Руси направили још један пробој са вакцинама против корона вируса
Председник Светске банке Дејвид Малпас казао је за Ројтерс да Светска банка настоји да се више цепива достави сиромашним земљама, истакнувши да је управа одобрила 1,6 милијарди долара за вакцине у 12 земаља, укључујући Филипине, Бангладеш, Тунис и Етиопију, до краја марта, након чега ће се програмом тешким 12 милијарди долара обухватити још 30 земаља.
Осим помоћи сиромашнима за куповину вакцина, Светска банка ради и на стандардизовању уговора између земаља и произвођача.
Приватни огранак банке, Интернатионал Финанце Цорп, уложиће четири милијарде долара у ширење постојећих или изградњу нових погона за производњу цепива, укључујући и у земљама у развоју, али треба више информација о томе на које је земље усмерена тренутна производња.
Средства Светске банке би се могла искористити за ширење погона и у развијеним земљама уколико је производња намењена земљама у развоју, појаснио је Малпас.
Поздравио је обећање групе седам најбогатијих земаља света да ће појачати сарадњу на сузбијању пандемије те је изразио наду да ће се достава вакцина сиромашнима убрзати.
Према најновијем издању "Оур World ин Дата", Израел предводи у борби против ковида-19. У тој је земљи вакцинисано је 82 од 100 људи, док су Индија и Бангладеш цепили мање од једне на 100 особа. Бројне афричке земље још увијек нису почеле с процепљивањем становништва. Србија је на другом месту у Европи и шеста у свету са више од милион вакцинација.