ВЕЋА РАТА ИЛИ МАЊИ РИЗИК: Кредити у динарима и еврима се веома разликују, како да одаберете праву опцију?
Амиџић каже да једино ако је у питању стамбени кредит, ту немамо много избора.
Стамбени, готовински, рефинансирајући. За који год кредит да се одлучите пре свега детаљно погледајте понуде банака и услове под којима можете доћи до новца. Такође, проверите и све додатне трошкове који се разликују од банке до банке.
Једна од најчешћих недоумица већине клијената је да ли да се одлуче да кредит подигну у домаћој или страној валути.
ДОБРЕ ВЕСТИ ЗА МЕДИЦИНАРЕ: У ковид болници у Крушевцу 641 ново радно место
ОДЈЕЦИ ЦРНОГОРСКИХ САНКЦИЈА РУСИЈИ: "Баћушке" одговориле страшним "ђетићима"
У СРБИЈУ СТИЖУ И РУСИ: Отвара се ланац нових маркета са ценама испод просека, познато када почиње са радом
Кредити индексирани у страној валути пуштају се на текући рачун клијента по средњем курсу НБС тако да клијент свакако не добија страну валуту, већ мора да је купи од тих динара, ако му треба баш страна валута.
Оно што многе спречава да узимају кредите у страној валути је учешће или депозит (20-30 одсто) који су код кредита у страној валути обавезни.
- Ја бих лично пре узела кредит у динарима, поготово ако код тог кредита каматна стопа зависи од БЕЛИБОРА (референтне каматне стопе за динарска средства понуђена од стране банака) који већ дуго стагнира или пада па и рата пада - каже Слађана Амиџић која има дугогодишње искуство у банкарству као директорка филијале.
Амиџић каже да једино ако је у питању стамбени кредит, ту немамо много избора. Ретко која банка ако уопште има нека да даје стамбени у динарима на дужи период.
- Ако и даје, то је онда на 10-15 година, а то многима није довољно дуг период за износ који им треба јер је стамбени кредит у еврима обично и до 25-30 година - објашњава она.
Код стамбеног кредита у страној валути обавезно је учешће или депозит минимум 20 одсто. У учешће улази и капара која је дата продавцу и дефинисана је уговором о купопродаји.
- Ако је стан на пример 100.000 евра, банка даје кредит 80.000 евра, клијент је дао 10.000 евра капару на руке продавцу, онда на дан пуштања кредита треба да уплати још 10.000 евра учешћа - каже Амиџић.
Динарски кредит може бити скупљи, али мање ризичан
Независна финансијска саветница и председница – Центра за финансијску едукацију и оснаживање (ЦЕФИН) Каролина Хербут каже да је јако важно да будете свесни предности и мана тих избора.
- Динарски стамбени кредит ће вероватно бити скупљи од оног који је везан за страну валуту. Опет, ту немате ризик од промене курса у будућности. Ваша рата је у динарима, те ако је ваша зарада у динарима, онда ту сте са једне стране "мирнији", али ће вам рата тренутно бити вероватно виша него да сте узели кредит који је везан за евре - наводи Каролина Хербут.
Са друге стране, стамбени кредити на дужи рок ће највероватније бити везани за страну валуту, на пример, евро.
Она каже да ако је месечна рата кредита 250 евра, то плаћате у динарској противвредности према курсу евра. Када је курс евро-динар 117.5, то ће бити 250 евра x 117.5, и како се курс евра мења према динару тако ће да се мења и рата.
- Ако претпоставимо да особа ради за страну компанију и прима зараду у еврима, или ако је са домаћим послодавцем договорено да плата особе прати курс рецимо евра, у том случају та особа има нешто мањи ризик код узимања кредита који је везан за евро, јер ће особи и примања ‘расти’ ако расте курс евра - закључује финансијска саветница Каролина Хербут.