Од ћупа са благом, до празних џепова: Како се бизнис с печуркама у Србији свео на МИНИМАЛНУ ЗАРАДУ?
Производња печурака и скупа и напорна
Коста Милојевић из Руме бави се производњом шампињона последњих 20 година.
У његових девет пластеника тренутно има 2.500 џакова белих и златних шампињона који се тек пробијају на тржишту.
ПЛАТА И ПО: Ево колико реално вреде КУЋНИ ПОСЛОВИ које жене у Србији свакодневно раде
ШТЕДЊА ТОКОМ И ПОСЛЕ КОРОНЕ: Ево како да касица прасица увек буде пуна!
ОДЛУКА О ПОСКУПЉЕЊУ СТРУЈЕ ЗА НЕКОЛИКО ДАНА: Ево за колико би могли бити УВЕЋАНИ РАЧУНИ
Целокупна породица је укључена у производњу која им је једини извор прихода. Не ангажују радну снагу тако да смањују трошкове пошто последњих година цена није увек адекватна свим улагањима и уложеном раду у производњи у којој грешака не сме да буде.
Коста је један од најпознатијих произвођача шампињона у овом граду. Један од ретких који је опстао и одржао производњу. За све ово време, колико су присутни на тржишту, стекли су поверење купаца, савладали све технике производње у којој је ситуација из године у годину све тежа.
-Ово је породични посао који радимо већ двадесет година у ком смо прошли све и свашта - и добро и лоше. Није увек било зараде, али смо настављали даље и нисмо хтели да одустанемо. За све то време многи су почињали да се баве производњом гљива, али су временом одустајали. Опстали смо и сада смо једни од ретких који се баве овим нимало лаким, али ни јефтиним послом - наводи Милојевић.
Производња ове врсте шампињона није једноставна. Доста се ради физички, а све се ради ручно. Од уношења компоста до брања. Опрема је веома скупа каже овај узгајивач.
-Све је скупо - и пластеници и опрема. Купујемо компост, семе, а сада током лета мора да се води рачуна о температурама. Клима је стално укључена па су и рачуни за утрошену електричну енергију изузетно високи. Поред тога све се ради ручно. Уношење џакова са компостом, берба, изношење. Све је то тешко и физички напорно - додаје Коста.
Принос по једном џаку је од четири до 4,5 килограма шампињона. Милојевић каже да може да буде и пет килограма у два брања, али се он не сећа када је имао такав принос. Тренутна цена шампињона на пијацама је од 250 до 300 динара док је код произвођача од 160 до 180 динара, што је у односу на специфичност производње и велике трошкове - недовољно.
Присећа се и година када је ова производња била веома исплатива.
-Сећам се 2002. године када је цена шампињона била два евра, а гориво 30 динара. Тада је имало смисла радити јер је било зараде. Сада према оваквим ценама зарада је минимална, још ако род подбаци, што се често дешава онда радимо са губитком. Да је наша продајна цена два евра, а не 160 или 180 динара, ситуација би била далеко другачија, било би нам лакше - каже он.
Милојевићи у девет објеката имају 2.500 џакова са гљивама. Да би производња била успешна воде рачуна о квалитету семена и компоста који набављају, а посебна пажња посвећена је хигијени пошто су шампињони подложни зарази. Проширење производње за сада није у плану.
Оно што већ имају довољно је јер би проширење значило и додатно ангажовање радне снаге, што би свакако поскупело и овако скупу производњу.
"КОРОНА ТАКСА" стигла и у Србију: Грађани, поједине услуге мораћете МНОГО ВИШЕ ДА ПЛАТИТЕ НЕГО РАНИЈЕ
ГОРИВО СКУПЉЕ ЗА СЕДАМ ДИНАРА: Ево шта нас очекује на пумпама у наредном периоду
СКОЧИЛЕ КИРИЈЕ ШИРОМ СРБИЈЕ: Неизвесност око путовања дигла цене изнајмљивања викендица
МАЛА КАЛИФОРНИЈА НАДОМАК БЕОГРАДА: Српско воћарство овде доживљава своје "златне тренутке", још од 1908. године
ТОПЛО ВРЕМЕ ПОГОДУЈЕ ШТЕТОЧИНАМА: На удару усеви и засади широм земље