„ЖУТИ КОЛАЧ“ ПОНОВО У ИГРИ: Трамп потресао ТРЖИШТЕ УРАНИЈУМА, трка у наоружању МОЖЕ ДА ПОЧНЕ!
"Бољи" дани за трговце уранијумом...
Предстојеће председниковање Трампа навело је многе инвеститоре да повећају улагања у нафту, угаљ и злато јер би могли имати користи од коренитих промена које је обећао.
Али, све већа група трговаца специјализованих за сировине сматра да инвеститори можда предвиђају један сирови материјал којем предстоји већи пораст вредности од осталих када Трамп преузме дужност – уранијум.
ШВАЈЦАРЦИ ДАНАС ОДЛУЧУЈУ НА РЕФЕРЕНДУМУ: За или против НУКЛЕАРНЕ енергије!
- Трговци уранијумом завиде нафти на сатусу који има - каже Рој Адамс, који је основао и водио одељење за трговину уранијумом у Дојче банци и Лиман брадерсу.
- Сматрамо да је уранијум, а не сирова нафта, несумњиво геополитички најосетљивија сировина на свету.
Тржиште уранијума је на ивици колапса још од 2011. године, кад је несрећа у нуклеарној електрани „Фукушима“ сатрла пројектовану потрошњу за овим горивом јер су Јапан и друге земље попут Немачке затвориле постојећа постројења или отказали нове пројекте.
Високообогаћени уранијум који се користи за производњу оружја једна је од најстроже контролисаних супстанци на свету. Али у сировом облику познат под називом „жути колач“ или као хемијски симбол У308, његова екстракција и продаја су мање ограничене.
Иако се „жути колач“ складишти и обрађује у тек неколико обезбеђених објеката на свету, њиме се тргује као и другим сировинама, при чему на спот трговину одлази око 25 одсто свих залиха, показују подаци Светске нуклеарне асоцијације (World Нуцлеар Association).
Претходне недеље је Казахстан, који производи око 40 одсто светског уранијума и због тога доминира тржиштем у стилу ОПЕК, најавио знатно смањење понуде.
Упркос смањењу производње уранијума коју најављује казакстанска државна компанија „Казатопром“ аналитичари очекују да ће понуда уранијума превазићи потражњу и ове и наредне године а консултантска кућа „Меквори“ прогнозира вишак од 15 милиона фунти 2017. године.
ЕГИПАТ ЖЕЛИ НУКЛЕАРНУ ЕНЕРГИЈУ: О сарадњи са Русијом у новом споразуму
Процењује се да ће одлуке које новоизабрани председник Трамп донесе након уласка у Белу кућу бити од пресудног значаја за тржиште уранијума. Његова енергетска политика, ако смањи или укине субвенције за алтернативну енергију, могле би представљати велики подстицај за нуклеарну енергију.
Можда још важнија од тога могла би да буде објава Трампа на Твитеру 22. децембра да САД морају знатно да прошире и ојачају своје нуклеарне капацитете а касније је додао нека почне трка у наоружању. Истог дана руски председник Путин додао је да мора да унапреди нуклеарне снаге своје земље.
УКРАЈИНЦИ СЕ ОПРЕМАЈУ: Нуклеарни споразум УКРАЈИНЕ И ШВЕДСКЕ!
Иако поновно оживљавање хладноратовске трке у нуклеарном наоружању није ни неизбежно ни сигурно, сама претња је јасно и гласно одјекнула на тржишту уранијума.
Док стручњаци за нуклеарну технологију тврде да САД и Русија имају довољно уранијума у залихама и старијим моделима пројектила за било какав програм развоја, сматра се да би обе земље, а и неке друге – могле да преузму кораке у циљу замене старих или обезбеђивања додатних залиха уранијума