Десет револуционарки о којима нисмо учили у школи
Сви ми знамо за револуционаре попут Че Геваре, али историја често не помиње доприносе револуционарки које су жртвовале своје време, труд и животе за одређене идеологије.
Упркос погрешним схватањима, кроз историју је врло велики број жена учествовао у револуцијама, а многе од њих одиграле су кључне улоге у тим догађајима. Оне су можда имале различита политичка стајалишта, једне су биле наоружане ватреним оружјем, а друге тек оловком, али све су се чврсто бориле за оно у што су веровале.
Надежда Крупскаја
Многи људи познају Надежду Крупскају једноставно као супругу Владимира Лењина, али Надежда је и сама била бољшевичка револуционарка и политичарка. Била је увелико укључена у разне политичке активности, укључујући и вршење дужности заменице министра образовања Совјетског Савеза од 1929. па све до своје смрт и 1939. године. Пре револуције, била је секретарица Искре (политички магазин руске социјалистичке емиграције) и управљала је кодираном кореспонденцијом делом континента.
Цонстанце Маркиевицз
Цонстанце Маркиевицз (рођена Gore-Booth) била је енглеско-ирска грофица, политичарка, револуционарна националисткиња, суфражеткиња и социјалисткиња. Учествовала је у бројним ирским борбама за независност, укључујући и Ускршњи устанак 1916. године, у којем је имала водећу улогу. Цонстанце је била једна од првих жена на свету које су биле на министарској позицији, а била је и прва жена изабрана у доњи дом британског парламента.
Петра Herrera
Током мексичке револуције, жене војници су се бориле заједно с мушкарцима, иако су често биле изложене злостављањима. Једна од најпознатијих била је Петра Herrera, која је прикрила свој пол и представљала се као Педро Herrera. Као Педро, она је постала угледна због свог узорног водства (и дизања мостова у ваздух) и с временом је могла открити да је жена.
Nwanyeruwa
Nwanyeruwa, жена из заједнице Игбо у Нигерији, започела је рат који се често сматра првим већим изазовом британским властима у западној Африци током колонијалног раздобља.
Лаксхми Сахгал
Лаксхми Сахгал, позната и као Капетаница Лаксхми, била је револуционарка индијског покрета за независност, часна сестра Индијске народне армије, а касније је била и министарка за питања жена у влади Азад Хинд (Слободна Индија). Заповедала је Рани оф Јханси, једном од ретких пуковнија састављених само од жена у Другом светском рату, а име је добила према другој реномираној револуционарки у индијској историји, Рани Лаксхмибаи, која је била једна од вођа Индијске побуне 1857. године.
Сопхие Scholl
Немачка револуционарка Сопхие Scholl основала је ненасилну анти-нацистичку групу отпора Бела ружа, која је заговарала активан отпор Хитлеровом режиму путем анонимних летака и графита.
Бланца Цаналес
Бланца Цаналес била је порториканска националисткиња која је помогла организовати Кћери слободе, женски огранак Националистичке странке Порторика. Она је била једна од ретких жена у историји које су водиле побуну против САД-а, познату као Jayuya устанак.
Целиа Sanchez
Већина људи зна ко је Фидел Цастро или Че Гевара, али пуно мањи број људи чуо је за Целиу Sanchez, жену у срцу кубанске револуције, за коју се чак говорило да је доносила све главне одлуке у групи. Након пуча 10. октобра 1952. године, Целиа се придружила борби против Батистове владе.
Kathleen Неал Цлеавер
Kathleen Неал Цлеавер (САД) била је чланица Странке црних пантера (револуционарна социјалистичка организација која се борила за права црначког становништва) и прва жена у страначком телу за доношење одлука.
Асмаа Махфоуз
Асмаа Махфоуз савремена је револуционарка која се сматра заслужном за покретање устанка у Египту 2011. године, кад је преко видео блога охрабривала друге да јој се придруже на предавање на тргу Тахрир. Она се сматра једном од вођа египатске револуције и истакнута је чланица Коалиције младих египатске револуције.