12. Музиколошки скуп у Београду
БЕОГРАД - Дванаеста међународна конференција Катедре за музикологију Факултета музичке уметности одржаће се од сутра до 26. априла на тему "Музичке праксе, континуитети и транзиције" уз учешће 60 стручњака из читавог света, најављено је данас на конференцији за новинаре.
Члан Организационог одбора конференције др Весна Микић казала је да тема овогодишње конференције покреће бројна питања о транзиционим "стањима" музике, да су покушали да уједине све аспекте музичког света: музикологију, извођаштво и композиторско стваралаштво.
"Тема је заинтересовала стручњаке из свих крајева света: САД, Француске, Холандије, Португала, Велике Британије, Мексика, Русије, Индије, Аустрије, Грчке, Турске, Хрватске, Словеније и бројне музикологе из Србије, посебно оне млађе генерације, наше докторанте", казала је Микић.
Она је истакла да о светском угледу Музиколошког скупа који се одржава бијенално, говори не само учешће научника из читавог света већ и заинтересованост студената ФМУ и из региона који ће у великом броју пратити конференцију.
Три главна предавања на конференцији одржаће водећи савремени естетичар, музиколог и композитор др Лоренс Крејмер са Фордам универзитета у Њујорку, француски теоретичар и композитор др Франсоа Никола, Ецоле нормале Париз и угледни домаћи теоретичар уметности др Миодраг Шуваковић са ФМУ, најавила је проф.др Тијана Поповић Млађеновић.
Према њеним речима, актуелне теме у музиколошким промишљањима пратиће и концертна активност, јер је важно да поред музиколога буду присутни композитори и извођачи.
Сутра увече у Студентском културном центру одржаће се концерт на коме ће Ансамбл за нову музику "Градилиште" извести камерна остварења српских аутора Сонату за виолу и клавир Зорана Ерића, "Ламентозо" Милана Михајловића, премијерно у Србији композицију Крејмера "Песме и тишине" за глас и клавир и дело "Дидо и Енеја" за три гласа, клавир и удараљке, које је француски композитор Никола компоновао за ову прилику и специјално за ансамбл "Градилиште".
Конференцијска излагања одржавају се на ФМУ и Коларчевој задужбини, званични језик је енглески, јер међународни музиколошки скуп Катедре за музикологију ФМУ низ година привлачи бројне научнике из области музикологије и других научних дисциплина посвећених музици.
На скупу ће бити представљено пет нових музиколошких публикација на енглеском које је објавио Издавачки центар ФМУ а посвећене су темама са претходних конференција.
Музиколошке публикације биће представљене 24. априла у Музичкој галерији Коларца уз концертно извођење дела Дејана Деспића, Срђана Хофмана, Милане Стојадиновић-Милић, Горана Маринковића и Бранке Поповић.
Међународни музиколошки скуп Катедре за музикологију ФМУ подржали су Министарство просвете, науке и технолошког развоја, ФМУ, Француски институт, Коларчева задужбина и СКЦ.