Ако падне Бакуба, пашће и Багдад!
Битка за Бакубу је увелико у току, свега 35 километара североисточно од Багдада. Локални функционери истичу како је ИСИЛ "остварио велики напредак у самом граду", но град још увек није пао, те се воде жестоке уличне борбе. Ако Бакуба падне у руке ИСИЛ исамиста, битка за главни град тада постаје неминовна. Бакуба би стога могла бити одлучујућа битка која ће одредити ток актуелног рата између ИСИЛ екстремиста и ирачких снага.
Ирачки премијер Нури ал-Малики је, изгледа, свестан да се приближава тренутак битке за Багдад, те је јуче, под притиском САД, прихватио одређене политичке концензусе, барем за јавност. Наиме, заједно са сунитским лидерима појавио се на државној телевизији и позвао на национално јединство у тренутку када се земља налази пред сломом, офанзивом ИСИЛ исламиста. Потез долази свега неколико сати након што су његови шиитски савезници поручили како ће бојкотовати сваку сарадњу с највећом сунитском политичком странком, и пошто је Малики директно прозвао Саудијску Арабију за "геноцид" у Ираку и подржавање терориста.
Другим речима, у тренутку када се земља налази пред могућим сломом, у Багдаду букти и велики политички рат који је подједнако поделио јавност како на домаћој тако и на међународној сцени. Наиме, САД инсистирају да Малики мора ући у савез са сунитским политичарима ако жели било какву америчку војну помоћ. То уједно значи и давање већег утицаја Саудијској Арабији, за коју Малики тврди да директно стоји иза ИСИЛ офанзиве.
Долази до састанака иза затворених врата, између политичких представника Шиита, Сунита и Курда. Након неколико сати изашли су пред камере те је Маликијев претходник, бивши премијер Ибрахим ал-Јафари, прочитао изјаву у којој се осуђује тероризам, те позива на суверенитет Ирака.
Што се тиче Барака Обаме, информације сугеришу како су САД “све спремније” за интервенцију против ИСИЛ, но један од услова је да Малики пре тога пристане на америчке политичке захтеве. Сасвим је јасно да се ИСИЛ офанзива сада већ користи као политичка полуга којом се жели смањити моћ Маликијевих Шиита у Багдаду. САД сада жели неку врсту "националног јединства" у Багдаду, но то би засигурно ослабило спољнополитичку улогу Ирака у појединим питањима. Једно од кључних је тиха асистенција сиријским властима у рату против милитаната. Ово је изазвало велику нервозу у Вашингтону, па се тако ова актуелна ситуација користи како би се Малики "довео у ред", закључује Адванс.
Иронично је то да је Сједињеним Државама, за време војне окупације Ирака, итекако одговарала шиитско-доминантна власт, но у задњих десетак година пуно тога се променило, а рат против Сирије снажно је утицао на политичко стајалиште према свим земљама региона, нарочито према Ираку.
Но, ситуација на терену није толико предвидива да би се могле доносити сасвим прецизне калкулације. То се највише односи на потенцијални амерички војни ангажман. Ако Багдад заиста буде угрожен, САД ће интервенисати, но до тог тренутка вероватно неће покретати ништа. Зато је актуелна битка за град Бакуба од толике важности, јер ако Бакуба падне, напад ИСИЛ на Багдад може кренути већ за неколико сати. Уз то, ИСИЛ на готово истој удаљености држе и град Фалуџу. Другим речима, напад на Багдад могао би кренути симулатано из два правца.