АМЕРИ КОРИСТЕ САНКЦИЈЕ: Опала трговина Русије са ЕУ, повећана са САД!
МОСКВА - Трговински промет између Русије и САД повећан је седам одсто, док је са Немачком тај обим у паду, рекао је данас председник Русије Владимир Путин и истовремено указао да ће одлив капитала из Русије ове године достићи 120 до 130 милијарди долара.
У сусрету с представницима Савезне скупштине он је признао да је то велика цифра, али је подсетио да је 2008. године она била још виша - 137 милијарди долара, пренео је Тас.
"У четвртом тромесечју ове године наше компаније треба да исплате на основу кредита око 115-130 милијарди долара. То је нормално", додао је Путин.
Повлачење капитала председник је такође објаснио мењачким пословима које обављају Руси. Према њему, 50 одсто одлива капитала су операције које обављају грађани. Он је објаснио да они мењају рубље у друге валуте, долар, евро.
"Али то је новац који остаје у земљи, он нигде није нестао", указао је шеф државе.
Обим промета с Европском унијом смањен је 4,3 одсто, а увоз из тих земаља је смањен од 7,0 до 10 одсто зависно од земље, указао је Путин на састанку с представницима Савезне скупштине.
Увоз из САД, према његовим речима, повећан је 23 одсто, док је трговински промет са Савезном Републиком Немачком пао 3,9 одсто.
Према подацима немачких стручњака, додао је Путин, на пословима испоруке ради 60.000 људи. У целини од привреде Русије зависи 300.000 радних места.
"Али ко је од озбиљних људи заинтересован да се сачува таква тенденција. Нема таквих. Ја мислим да сам живот постави многе ствари на своје место", рекао је председник.
"Код нас пада трговински промет с европских земљама које су наш главни трговинско-економски партнер. Али уверавам вас, да то тамо никога не радује".
Он је нагласио да пад трговинског промета није резултат само пада светских цена енергената него и оног што се дешава у кредитно-монетарној сфери.
"То такође ограничава могућности за наше компаније које се баве увозом робе", казао је шеф државе.
Прочитајте и:
♦ Како вам звучи Турски ток?
♦ Кина ће помоћи Русији да победи санкције Запада