АНАЛИТИЧАРИ: Ал Шабаб жели раздор у Кенији, а студенти су им били лака мета
Исламистички терористи, који су масакрирали студенте на кампусу кенијског Гариса Универзитета, знали су шта раде и одабрали лаку мету, тврде аналитичари.
Масакр 148 студената од стране сомалијске терористичке организације Ал Шабаб имао је за циљ да се погоди кенијско друштво и економија, рекао је директор сомалијског инсистута за политичке студије Абдирашид Хаши.
"Нападом на лаке мете, Ал Шебабова стратегија је да угрози туризам, терорише грађане и сеје раздор", навео је он како преноси АФП.
Напад, према његовим речима, није био знак снаге Шабаба, који је ослабљен у Сомалији нападима америчких дронова, услед чега су изгубили кључне градове. Напад на универзитетски кампус, како сматра Ерве Мопе са француског универзитета По, имао је за циљ да Шабаб добије жељени публицитет.
"То је напад који треба да привуче пажњу јавности, барем на истоку Африке", нагласио је он. Суочени са притиском у Сомалији Шабаб покушава да преживи нападајући једину земљу у региону где је то лако, додао је Мопе.
Портпарол Шабаба Шеик ал Мохамуд Раж објаснио је да је напад био освета за распоређивање кенијске војске на југу Сомалије у склопу мисије Афричке уније.
Кенија је земља, од свих чланица мисије Афричке уније, која је најтеже погођена насиљем исламиста.
Шабаб је извршила напад и на шопинг центар у Најробију септембра 2013. године, када су терористи убили 67 људи. Друге државе чланице мисије Афричке уније у Сомалији су имале мање жртве, указао је Мопе додајући да је узрок томе што су Уганда или Бурунди, на пример, сувише удаљене.
Експерт Ролан Маршал указује да су кенијске власти суочене са борбом против непријатеља који може лако да пређе границу, те додаје да је порозност граница проузрокована вишедеценијском корупцијом.
"Не треба занемарити последице корупције", нагласио је он додајући да је тешко контролисати границу Кеније, а корупција то чини још тежим.
Шабаб покушава да разједини Кенијце, у земљи у којој су вођене борбе дуж етничке линије подела.