Бабић: Здравствени систем је стабилан
БЕОГРАД - Директор Републичког фонда за здравствено осигурање Момчило Бабић изјавио је да ће смањењем доприноса за здравство од два одсто прилив новца у каси РФЗО бити мањи за око 36 милијарди динара на годишњем нивоу (уместо 236 биће 200 милијарди), те упозорава да би, уколико влада не помогне, то могло изазвати озбиљне проблеме.
"Без обзира на кризу нека смо права проширили као што је право инвалидних лица за помагалима", наводи Бабић и упозорава да би мање новца у здравственој каси могло изазвати озбиљне проблеме, због чега позива владу да помогне.
Бабић каже и да постоје механизми за надокнаду мањка новца у буџету РФЗО, тако што ће, рецимо, влада издвајати много више новца за здравствено осигурање незапослених, што иначе треба да чини по Закона о здравственом осигурању.
Он је додао да ће новом листом лекова, коју је усвојио РФЗО, бити направљена уштеда од скоро пет милијарди динара годишње и уколико влада буде уплаћивала све доприносе за незапослене велики део дефицита у здравственој касу због смањења доприноса биће компензован.
Први човек РФЗО додаје да су одавно уведене мере штедње на свим нивоима у фонду, да нема репрезентације, путовања у иностранство, дневница, као и да ће у наредном периоду радити на томе да што више лекара из иностранства долазе у Србију да раде специфичне операције које се не раде код нас.
Упркос томе што су од 1. августа доприноси за здравствено осигурање смањени са 12,3 одсто на 10,3 одсто Бабић каже да је здравствени систем у Србији стабилан и да РФЗО све своје обавезе према добављачима, здравственим установама измирује у року од 60 до 90 дана.
Упитан да ли ће бити довољно новца за лечење деце у иностранству Бабић каже да верује да ће бити, иако се потреба за тим средствима стално увећава и јако је висока и ове године ће цифра за лечење пацијената у иностранству прећи пет милиона евра.
Директор РФЗО додаје да ће се трудити да у Србију доводе што више лекара из иностранства како би смањили трошкове лечења.
Он додаје да би за лечење пацијената у иностранству требало основати јавно-приватни фонд у који би се из буџета издвајала средства за лечење пацијената у иностранству.
Говорећи о дуговањима која су нагомилана због неуплаћених доприноса за здравствено осигурање, Бабић каже да дуг прелази 100 милијарди динара и да су мале шансе да се нешто од тога наплати, јер је реч о предузећима у реструктурирању или су фирме угашена.
"Неко је пустио да се пет, шест година нагомила дуг од сто милијарди динара, што није добра политика. Ова влада то не ради. Влада је недавно за предузећа у restrukktuiranju донела одлуку да уплати доприносе, уплатили су новац и ми смо оверили књижице", прича Бабић.
Директор РФЗО каже да је српски здравствени фонд успоставио тесну пословну и техничку сарадњу са великом немачком осигуравајућом кућом ДАК, која има буџет од 220 милијарди евра на годишњем нивоу и шест и по милиона осигураника.
"Очекујемо од њих значајну техничку и стручну помоћ у увођењу електронског рецепта, затим увођењу новог система финансирања болница према дијагностички сродним групама, као и имплементацији нових здравствених картица", објашњава Бабић.
Он додаје да ће за узврат РФЗО саветовати Србима који живе у Немачкој, а њих има од 400.000 до 600.000, да се здравствено осигурају код ове осигуравајуће куће.