Бан Ки-мун: Не користите насиље као средство за постизање политичких циљева
ЊУЈОРК - Генерални секретар УН Бан Ки-мун поздравио је данас наставак дијалога Београда и Приштине и постигнути споразум о правосуђу и истакао да је једно од кључних преосталих питања успостављање Заједнице српских општина.
"Дух конструктивне сарадње и нагласак на заједничким интересима остају охрабрујући, а споразум о интегрисању правосуђа на северу Косова, постигнут 9. фебруара, показује посвећеност обе стране имплементацији Бриселског споразума и наставку дијалога", истакао је Бан у свом редовном тромесечном извештају, који је објављен на сајту УН.
Београд и Приштина би, како је истакао, требало да предузму све неопходне кораке ради доследне примене свих досад постигнутих договора.
О нерешеним питањима
Такође је, како је навео, од кључног значаја да Београд и Приштина остваре напредак у имплементацији оних одредби Бриселског споразума које још нису решене.
Кључно питање у том погледу остаје успостављање Заједнице српских општина, оценио је Бан и апеловао на политичке лидере у Београду и Приштини да хитно приступе решавању тог питања уз консултовање косовских Срба и њихових политичких лидера, на чије интересе ће, како је навео, директно утицати стварање ЗСО.
Такође је, како је додао, кључно да се брзо реши питање наставка учешћа косовских Срба у такозваној косовској влади и скупштини.
Констатујући да су косовске власти предузеле кораке ради успостављања Специјалног суда који ће процесуирати дела проистекла из налаза Специјалних истражних јединица ЕУ, Бан је нагласио да су наредни кораци још важнији.
"Од суштинског значаја је да следећи кораци у процесу који су кључни за будућност Косова, уследе брзо и ја позивам политичке лидере на Косову да удвоструче своје напоре у том циљу", навео је он.
Генерални секретар је поздравио "јасну одлучност коју је показала самопроглашена косовска влада у правцу неопходних економских реформи, поштовању владавине права и ангажовања ради промовисања поверење међу заједницама на Косову", упркос многим изазовима са којима се суочила у првих сто дана.
Борба против насиља
"Снажно апелујем на све политичке актере на Косову да се уздрже од употребе насиља као средства за постизање политичких циљева и да решавају своје несугласице мирним путем", рекао је Бан.
Током периода обухваћеног извештајем, безбедносна ситуација на Косову је остала стабилна, мада се наводе примери насиља као што су били протести у Приштини и неколико насилних инцидената у северној Митровици.
Иако констатује да опада број потенцијално етнички мотивисаних инцидената, Бан међутим, упозорава на повећан број напада на празна имања чији су власници припадници мањинских група.
Када је реч о повратку расељених, највећа препрека томе су и даље нерешена имовинска права, каже се у документу.
Бан је навео и да треба наставити напоре ради урчвршћивања стабилности на северу Косова и да у том циљу локални лидери на северу Косова треба конструктивно да се ангажују на решавању спорова око општинских буџета и да обезбеде континуирану испоруку основних услуга.
О илегалним миграцијама са Косова
Поводом илегалне миграције са Косова до чега је дошло у овом периоду, генерални секретар је поздравио заједничке напоре полицијских служби неколико европских земаља у сарадњи са Београдом и Приштином ради заустављања овог забрињавајућег тренда.
Он је, међутим, упозорио да треба "предузети даље и дугорочне напоре ради побољшања социоекономских услова на Косову као и решавања других узрока недавног исељавања становништва".
Извештају генералног секретара придодат је и извештај високе представнице ЕУ за спољну и безбедносну политику о активностима Еулекса на Косову у истом периоду.
Извештај обухвата период од 16. јануара до 15. априла 2015. године, а објављен је уочи седнице Савета безбедности УН која ће бити одржана 26. маја и на којој ће бити овај документ разматран.
Прочитајте и: