Банке у Србији профитирају ДУПЛО више од оних у ЕУ
Банке које послују у Србији и остатку централне и источне Европе остварују знатно веће стопе профита на овим тржиштима него на развијеним европским тржиштима.
Разлика је толика да је профитабилност у нашем региону дупло већа него у западној Европи, мада аналитичари Уникредита указују на то да се у окружењу зарада смањује.
"Банке у региону ЦИЕ и даље су профитабилније од оних у западној Европи, али приметно је да њихова способност генерисања прихода успорава према одрживијим нивоима. Док су у годинама великог раста пре кризе (од 2006. до 2008.) њихове стопе повраћаја на имовину у просеку износиле два одсто, између 2010. и 2014. биле су на нивоу од 1,4 процента. У 2015. и 2016. години би под утицајем ситуације у Русији, просек требало да износи 0,8 посто", показала је најновија студија Уникредит групе.
Стручњаци ове финансијске институције наводе да је банкарски систем у централној и источној Европи доживео знатне промене након глобалне финансијске кризе 2008. и 2009. године, те да се и поред профитабилности која је и даље виша него у западној Европи, "бројке сада приближавају одрживијим нивоима у односу на преткризно раздобље".
"Укупно гледано, кредити су и даље најважнији банкарски производ. У централној и источној Европи каматне трансакције, то јест традиционално банкарско пословање, генеришу готово две трећине укупних прихода сектора. Уз услове сталног притиска на марже, од кључне важности ће бити развој алтернативних извора прихода, као и повећање способности банака да генеришу приходе", изјавио је Карло Вивалди, директор Дивизије за пословање у ЦИЕ у Уникредиту, а преноси лист Данас.
Анализирани регион централне и источне Европе укључује Босну и Херцеговину, Бугарску, Хрватску, Пољску, Румунију, Русију, Србију, Словачку, Словенију, Чешку Републику, Турску , Украјину и Мађарску.
Прочитајте и: