Бебама продужени затворски дани
Бебе које се роде док им је мајка на издржавању затворске казне моћи ће са њом да буду до навршене друге године. Ова новина предвиђена је новим законом о извршењу кривичних санкција, чија примена почиње 1. септембра.
Милан Шкулић, професор Правног факултета у Београду и члан радне групе која је радила на изради овог закона, објашњава за Политику да је оваква могућност постојала и раније, али да је период боравка бебе у затворима са мајкама породиљама био ограничен на годину дана.
"То ни из ког разлога није било оправдано. Наиме, дете у овом узрасту је везано за мајку и његово одвајање је врло проблематично. Са друге стране, има оних који не оправдавају ово продужавање рока аргументом да дете не треба да буде предуго са мајком у затвору, јер то значи да је оно на неки начин кажњено. Ово међутим, није довољно јак аргумент с обзиром на то да знамо да дете у том узрасту није претерано свесно где се налази, а много је важније да буде близу своје мајке. Одлука да се мајкама које се породе током издржавања казне одобри да са бебама буду док не наврше две године, донета је из хуманих разлога" објашњава професор Шкулић за "Политику".
"Иако је по закону могуће послати трудну жену на издржавање казне, то се избегава. Неће се лако десити да мајка уђе у затвор са дететом," подсећа Шкулић да од укупног броја осуђеника у српским затворима седам до осам одсто чине жене.
У члану 119 закона који регулише права осуђене жене која има дете, наводи се и да по навршетку дететове друге године његови родитељи споразумно одлучују да ли ће дете поверити на чување оцу, осталим сродницима или другим лицима. У поменутом делу закона прецизирано је да се у случају када се родитељи не споразумеју, одлучује суд надлежан према пребивалишту мајке у време осуде.
Све осуђенице на издржавање казне шаљу се у Казнено-поправни завод у Пожаревцу, познатији као женски затвор. Овде се осуђенице са бебама смештају у део који је физички одвојен од других делова завода. Управа затвора брине да им ништа не недостаје. Пелене, средства за хигијену, бенкице, храну, обезбеђује завод. По потреби, у затвор долази педијатар, а свака беба има отворен картон у пожаревачком Дому здравља. Ретко која мајка доји своју бебу јер већина њих болује од неке врсте хепатитиса.
"Свака мајка има слободу да одлучи хоће ли беба бити уз њу док је на издржавању казне. Готово се никад не деси да мајка одлучи да не буде тако. Лакше им је са децом да издрже казну. Мајкама се оставља избор и да ли ће пријавити оца детета, односно да ли ће његово име навести у формулару који се попуњава по рођењу детета," наводе у Управи за извршење кривичних санкција.