Београдска недеља дизајна партнер на пројекту Хуман Цитиес
Лидери пројекта Хуман Цитиес изабрали су Београдску недељу дизајна за једног од партнера овог пројекта за период од 2014. до 2018. године. Мисија пројекта је преиспитивање градских простора и оживљавање урбане средине, уз подршку Извршне агенције Европске уније за едукацију, аудиовизуелну уметност и културу.
У оквиру њега ће Београдска недеља дизајна у јуну 2017. године бити домаћин изложбе и међународне радионице „Реконструисање градова кроз људске сценарије и привремене перформансе на јавним местима“.
Заједно са још једанаест партнера пројекта Хуман Цитиес, на челу са Цитé де Десигн из Сен-Етиена, Београдска недеља дизајна има задатак да анализира, тестира и имплементира процес ангажовања људи у заједничком стварању и преиспитивању градских размера и „проточности простора“ у данашњој Европи. Укупна вредност овог пројекта је 3.600.000 евра, а они ће бити уложени у интердисциплинарне четвророгодишње програме попут радионица, истраживања, изложби, перформанса, са циљем да се дође до заједничких идеја и решења. Оно по чему се разликује од других пројеката је коришћење дизајна као алата, снабдевајући системе процеса и иновација засноване на индивидуалним и локалним инстанцама.
Недавно окупљање партнера у Сен-Етиену је било прилика да партнери представе своје идеје, искуства и планове за дизајнирање будућих стратегија и сценарија за разумевање понашања људи и начина на који користе просторе у којима живе, али и да дискутују о главним темама пројекта – како организовати људе у умреженом друштву, како проточност простора постаје извор друштвених иновација, како би људи дизајнирали своје (не)видљиве просторе подстакнути растућим токовима града.
Партнери на пројекту су и Цастле Cieszyn, Естониан Association оф Десигнерс, The Урбан Планинг Институте оф the Републиц оф Словениа, Истанбул Foundation фор Цултуре анд Артс, Цлеар Village теам ин Лондон, Аалто University, Политецницо ди Милано, ФХ Joanneum, Саинт Etienne Higher School оф Арт анд Десигн и Про Материа. Пројектат је 2006. године покренуло бриселско удружење Про Материа, са идејом да представља платформу за интердисциплинарну размену, која би испитивала везу између људи и њиховог окружења и доводила у питање јавне сфере и њихов одрживи развој у градској средини која се стално мења.
Погледајте и: Ревија Ане Љубинковић отвара 36. Perwoll Fashion Week!