БЕЗ МИЛОСТИ: Шверцери дрогом биће погубљени у Индонезији
ЏАКАРТА - Погубљење 11 осуђеника на смрт, који су углавном осуђени за шверц дроге, неће бити одложено, а председник Индонезије Џоко Видодо упозорио је стране земље да се не мешају у право званичне Џакарте да спроводи смртну казну.
Видодо је претходно одбио да помилује осуђенике, упркос поновљеним захтевима власти Аустралије, Бразила и Француске, чији су држављани неки од оних који би ускоро требало да буду погубљени.
"Прво што треба одлучно да кажем јесте то да нико не би требало да се уплиће у наше право на извршење смртне казне, зато што је наше суверено право да спроводимо наше законе", рекао је председник Индонезије у обраћању новинарима.
Он је додао да је примио позиве од лидера Француске, Бразила и Холандије у вези скорог извршења смртне казне над осуђеницима, али није поменуо Аустралију, иако су међу 11 осуђеника два Аустралијанца. Индонежански закони предвиђају строге казне за шверц дроге, а та земља је након петогодишње паузе 2013. поново почела да спроводи смртну казну.
Недуго пре обраћања председника новинарима, суд у Џакарти је одбацио жалбе двојице Аустралијанаца против одлуке Видода да не одговори позитивно на њихову молбу за помиловање, пише "Dailymail".
Званична Канбера је спроводила одлучну кампању за спас живота својих држављана Мјурана Сукумарана (33) и Ендрјуа Чена (31), који су 2005. проглашени кривима за организовање шверца хероина из Индонезије.
Аустралијске власти, које већ дуже времена имају нестабилне односе са својим северним суседом - Индонезијом, саопштиле су да ће размотрити могућност повлачења свог амбасадора из Џакарте уколико погубљење буде извршено. Бразил и Холандија су већ повукли своје амбасадоре након што су индонежанске власти прошлог месеца већ погубиле двојицу њихових држављана због шверца дроге.
Подсећамо, у Индонезији је прошлог месеца погубљено шест особа осуђених због поседовања дроге, укључујући петоро странаца, саопштио је портпарол савезног тужиоца. Смртну пресуду је извршио стрељачки вод. Међу странцима су држављани Бразила, Холандије, Вијетнама, Малавија и Нигерије. Они су погубљени упркос апелима и молбама међународне јавности и званичника.