БИОЛОШКИ ТЕРОРИЗАМ: Мистериозни нестанак смртоносне бактерије из лабораторије
У Луизијани је у току истрага о томе како је једна опасна, често смртоносна бактерија успела да "побегне" из веома добро обезбеђене научне лабораторије у Националном центру за истраживање примата у Тулејну.
Ради се о бактерији буркхолдериа pseudomallei, која се најчешће може наћи у Југоисточној Азији и на северу Аустралије.
Овом бактеријом могу се заразити људи и животиње кроз контакт са контаминираним земљиштем и водом, а класификована је као потенцијални агенс биолошког тероризма.
Бактерија је највероватније "побегла" из лабораторије поменуте установе, која је радила на развоју вакцине против ње, у новембру прошле године или још раније.
Званичници тврде да патоген није откривен на земљишту Центра, иако су од њега оболела четири резус мајмуна држана у кавезима на отвореном, од којих су два подвргнута еутаназији.
И једна федерална инспекторка која је посетила Центар у Тулејну је након тога оболела, али се истиче да је могуће да се она поменутом бактеријом заразила на неком другом месту, будући да доста путује по свету.
У саопштењу Центра се напомиње како се "не зна да постоји било каква претњу становништву" од одбегле бактерије, као и да тренутно нема ни оболелих људи, ни примата.
Ипак, оно што веома брине је то што Центар није у стању да утврди како је опасна бактерија могла да побегне из лабораторије, истиче Ричард Ебрајт, експерт за биолошку безбедност са Универзитета Ратгерс у Њу Џерсију.