Blackberry опет у минусу!
Blackberry је у толиким проблемима да је позитивна вест и када направи губитак, дудуше мањи него што је очекивано. Ова компанија, која је већ дуго времена само сенка некадашњег дива, се већ неко време бори да задржи позиције на тржишту мобилних телефона, са промењливим успехом.
Прошлогодишњи модели, иако одлично дизајнирани, нису успели да привуку довољно велики број корисника, што је резултовало новим губитцима на крају фискалне године. И поред свега, поверење инвестора је велико, пре свега због особе која је на челу компаније, Јохн Chena, па су акције Blackberry порасле за 24 % у последња три месеца.
Chen је неколико пута у прошлости преузео компаније пред банкротом и успео да их доведе до профитабилног пословања. Најбољи пример је Sysbase, коме су Гартнерови аналитичари предвиђали банкрот са вероватноћом од 70 %. Chen је преузео SysBase 1987, у потпуности реструктирао компанију, а 13 година касније САП их је купио за 5.8 милијарди долара.
Оптимизам инвеститора се заснива на неколико чињеница. Наиме, Blackberry messinger сервице, популарни BB, има преко 80 милиона активних корисника широм света па је куповина WhatsApp од стране Facebooka позитивно утицала и на канадског гиганта. Такође, Chen је склопио договор са Foxconном, који ће се бавити израдом јефтиних мобилних уређаја, које Blackberry има намеру да пласира на тржиштима Азије и Латинске Америке. Инжењери Blackberry спремају и нови high-end мобилни уређај намењен Северној Америци и Европи.
Аналитичари су прилично подељени по питању преживљавање ове компаније. Рогер Ентнер, аналитичар за Рецон Analytics, је врло скептичан и сматра да Blackberry превише брзо губи новац, кориснике и тржиште, те да ће сигурно пропасти, док рецимо Тед Schadler, аналитичар за Forrester Research, сматра да је светско тржиште довољно велико те да ће Blackberry преживети.
Но сви слажу у једном, највећи проблем је недостатак атрактивних апликација за Blackbery ОС.