БРУКА: Интерпол расписао потерницу за генералом Стојановићем, а одбио да гони Тачија!
Интерпол је јуче расписао црвену потерницу за генералом Момиром Стојановићем, 16 година после рата на Косову, а од српских власти се очекује да ухапсе генерала Стојановића, и то на основу лажних оптужби Албанаца са Косова и Метохије.
Да се те оптужбе темеље једино и само на лажним сведочењима Албанаца из Ђаковице и околине тврде и из Владе Србије, јер нема апсолутно ни једног јединог доказа против Стојановића, који је све ове године био доступан свим властима.
Извори листа Информер, тврде чак да иза Стојановићеве потернице стоје Американци.
Интерполова потерница за Стојановићем расписана је само две недеље након оптужби за ратне злочине које је изнео Фонд за хуманитарно право против начелника Генералштаба Војске Србије Љубише Диковића, па се поставља питање да ли је то само случајност.
Осим Стојановића, који је од 1993. до 1999. био на челу Приштинског корпуса, оптужено је још 16 Срба из Ђаковице: Никола Мићуновић (63), Зоран Мирковић (46), Момчило Стијовић (47), тројица браће Момчило (57), Милутин (58) и Миладин (53) Новаковић, отац у син Драган (61) и Александар (37) Пековић, Живко Вуксановић (53), Мираш Геговић (67), Предраг Стојановић (58), Мухарем Ибрај (61), Мишо Попов (58), Димитрије Рашов (50), Сретен Цамовић (68) и Лазар Драшковић (45).
Правни савет Интерпола одбио је захтев Србије, који је издат још 1999, да се распише потерница за Хашимом Тачијем, осумњиченом за више убистава, киднаповања, разбојништва и других злочина на Косову. Оно што је interesanntno је то да је одлука правдана тиме што Тачи има дипломатски пасош И да је функционер „косовске власти“?!
Иначе, Хашим Тачи је по интерполовој потерници ухапшен још 2003. године у Мађарској, да би убрзо био пуштен пошто су уследиле интервенције из Приштине, укључујући и оне Михаила Штајнера, тадашњег шефа УНМИК-а.
И бивши премијер Косова Агим Чеку је два пута хапшен по Интерполовој потерници - први пут октобра 2003. године на аеродрому у Љубљани, а други пут на аеродрому у Будимпешти, у фебруару 2004. године, али је оба пута ослобођен.
У мају 2009, Чеку је протеран из Колумбије, на основу потернице Интерпола издате на захтев Србије.
Косовски министар унутрашњих послова Зенун Пајазити послао је писмо Интерполу и његовим чланицама у којем тражи да се такво хапшење не понавља, уз нагласак на тврдњу да Србија нема јурисдикцију над Косовом.
Стојановић се без икаквих конкртетних доказа терети за злочине над цивилним становништвом. Међутим, уколико Стојановић напусти земљу, полиције других земаља дужне су да поступе по налогу Интерпола.
Прочитајте и: