Буђење јапанског милитаризма и отпор народа! (ВИДЕО)
Поједине земље на Далеком истоку, првенствено Кина и обе Кореје, тврде како се Јапан никада заиста није покајао за своју агресију у Другом светском рату, често истичући "немачки пример" као поређење. Но, чак и да је то тачно, морамо се прво запитати: "Ко је Јапан?". Ако под Јапаном сматрамо актуелну десничарску владу, коју предводи премијер Шинзо Абе, онда се итекако може говорити о опасном новом уздизању јапанског милитаризма, но јапански народ има поприлично другачије ставове.
Имајући у виду како је данашња демократија ретко "одраз воље народа", важно је знати што Јапанци мисле о овом развоју догађаја. Да се неко од њих пита, актуелни послератни јапански, тзв. "пацифистички" Устав се свакако не би мењао, док на томе инсистира јапанска политичка елита на челу с Абеом.
Пословни дневни лист Никеи, спровео је велику анкету која открива како се чак 54 одсто Јапанаца противи изменама Устава према којем се јапанска војска не може користити ван Јапана, тј. дозвољена јој је искључиво одбрамбена функција. Свега 34 одсто сматра да би Устав требао да се мења онако како Шинзо Абе предлаже.
Премијер Абе као аргумент користи актуалне тензије између Токија и Пекинга, као и "провокације" Северне Кореје, истичући да је дошло време да јапанска војска има шира овлашћења. Наиме, актуални Устав знатно ограничава јапанску војску. Устав је, иронично, увелике састављен од стране САД након пораза Јапана у Другом светском рату, но САД сада заправо одговара војно активнији Јапан, као противтежа Кини.
Становници Јапана већ неко време жестоко протестују против промене Устава, а ескалација овог отпора десила се 29. јуна, у центру Токија, када се један мушкарац у знак протеста против ове политике запалио. С тешким опекотинама је превезен у болницу.
Очајни протестант попео се на мост испред главне железничке станице, у градској четврти Шињуку. Путем мегафона се обратио пролазницима жестоко критикујући политику премијера Абеа и његове намере да се мења Устав према којем јапанска војска не сме користити силу против других земаља.
Након што је одржао свој политички говор полио се бензином и запалио пред више стотина окупљених. Локалне снаге сигурности срушиле су га шмрком с моста те је пребачен у болницу. Његово тренутно стање није познато.
Како преноси лист Јапан данас, власти ће наставити с планом измена Устава упркос покушају самоубиства које је шокирало нацију.
Они који пак данас тврде како би се Јапан требао "да се угледа на Немачку" поприлично су у заблуди, јер власти у Берлину заправо заговарају сличне ставове као и Шинзо Абе; желе већу војну присутност немачких снага у страним мисијама. Но, као и у случају Јапана, немачки становници се такође жестоко противе овим милитаристичким тенденцијама.