Наручили сте пакет из иностранства? Израчунајте царину коју ћете платити
Највећи број пошиљака, када је иностранство у питању, пристиже из Кине и САД, а њихова вредност најчешће не прелази суму од 50 евра, кажу подаци Царинске управе.
Грађани на овај начин најчешће наручују техничку робу и то: мобилне телефоне, делове за компјутере, екстерне меморије, ајподове и таблете, као и гардеробу и обућу.
А онда долазимо до основног питања: како се пакети који нам стижу оцарине?
Увозне дажбине на пошиљке које физичка лица примају из иностранства у поштанском саобраћају, чија вредност не прелази 3.000 евра, обрачунавају се применом јединствене царинске стопе у висини од 10 одсто, а на оцарињену вредност обрачунава се припадајућа стопа ПДВ.
Рецимо ако наручите мобилни телефон који кошта сто евра, и ако се ради о тзв. фрее shippingu ( када је поштарина укључена у цену), обрачунаће се јединствена царинска стопа од 10 посто, са чим добијамо вредност од 110 евра. Но, затим треба на ту вредност додати и ПДВ. Стижемо до износа од 132 евра.
Ако поштарину плаћамо посебно, нпр. 20 евра, мобилни нас кошта 158,4 евра. (100 е 20 е ПДВ )
У случају да купац жели да наручи ципеле из иностранства које коштају 80 евра, ако узмемо да је транспорт плаћен нпр. 10 евра, онда ће царинска вредност бити 90 евра, јер цена транспорта улази у царинску вредност, а износ царине применом јединствене стопе царине од 10% износиће 9 евра.
Основица за плаћање ПДВ је 99 евра (царинска вредност од 90 евра износ царине од 9 евра). Износ ПДВ који се плаћа у конкретном случају, по стопи од 20% износића 19,8 евра. Значи, укупне дажбине ће износити 28,8 евра. Обрачун се врши у динарима по званичном курсу НБС.
Уколико прималац пошиљке, сматра да цариници нису реално проценили вредност пошиљке, неопходно је да се захтевом обрати царинарници у којој је роба оцарињена, а странка има право да уложи жалбу на обрачун дажбина и пре него што преузме робу, што значи да има право да тражи обрачун дажбина на увид, па ако се не слаже са њим да не преузме робу већ да се одмах жали, објашњено је из Управе царина.
Прочитајте и: