ЦЕНТАР БЕОГРАДА БИЋЕ ХРВАТСКИ: Загреб потражује Кнез Михаилову, Теразије, Дечанску...
БЕОГРАД - Хрватска привредна комора тужила је Србију Европском суду за људска права у Стразбуру, незадовољна што не може да дође до некретнина у Србији за које сматра да јој припадају, преносе Новости.
Како је за Новости потврђено у Привредној комори Србије, Хрватска комора поднела је тужбу 26. новембра 2004. против Привредне коморе Србије и Привредне коморе Црне Горе пред Трговинским судом у Београду.
Тужбеним захтевом је тражено да суд утврди како је она сувласник 23 одсто некретнина које припадају туженима као правним следбеницима Привредне коморе Југославије, а реч је о непокретностима од изузетно велике вредности.
Те непокретности су на Теразијама 23, у Кнез Михаиловој 10, Дечанској 8, као и одређеном броју станова који више нису у власништву ПКС, пише лист.
У ПКС кажу, преноси лист, да је Трговински суд решењем од 26. априла 2007. прекинуо поступак, уз образложење да је надлежост суда "условљена спровођењем претходног поступка пред државним органима, односно телима и по процедури која је предвиђена билатералним споразумима на бази реципроцитета држава сукцесора у складу са Споразумом о сукцесији.
Хрватска привредна комора је зато поднела представку против Србије пред Европским судом, не водећи рачуна о реципроцитету и чињеници да се поступци у Хрватској везани за српска потраживања развлаче годинама и по правилу завршавају негативно по Србе, пишу Новости.
У ПКС наводе, пише лист, да имају сазнања да хрватски судови такође прекидају поступке по тужбама српских привредних субјеката ради враћања имовине, при чему ПКС поседује имовину у Хрватској (сувласништво на одмаралишту на Хвару).
Да постоје тужбе из других држава против наше земље пред Европским судом у Стразбуру за Новости је потврђено и у Државном правобранилаштву Србије, а како наводе у Сектору за заступање пред ЕСЉП у питању су два предмета по две представке.
Ради се о потраживању једног правног лица из Хрватске и једног из Словеније у вези са имовином на територији Србије, наводи се у допису који је потписала в.д. заменика правобраниоца Савка Манговић.
Списак некретнина које хрватске фирме потражују овде не прелази 800 милиона евра, за разлику од конфискованих српских некретнина у Хрватској које надмашују 1,8 милијарди евра.
На листи хрватских предузећа која траже имовину и од којих су је нека већ добила су ИНА, Краш, Лука Ријека, Франк, Борово, Вартекс, коме су неки простори већ враћени, као и загребачком Кончару.
Прочитајте и: