ЦИА признаје да је "лоше" водила програм испитивања
ВАШИНГТОН - Извештај америчког Сената о програму испитивања Централне обавештајне агенције (ЦИА) и званичан одговор ЦИА не слажу се готово ни у једном аспекту ове операције која је дуго држана у тајности, али се у великој мери слажу да је тим програмом лоше руковођено.
У извештају Одбора за обавештавање Сената на 525 страна представљено је хаотично бирократско функционисање ЦИА, која није била припремљена да преузме контролу над терористичким затвореницима, са неквалификованим испитивачима који су прекорачивали своја законска овлашћења и шефовима који нису ни знали колико се затвореника налази у њиховим прекоморским затворима, преноси АП.
У свом званичном одговору, ЦИА признаје да је направила озбиљне пропусте у руковођењу али истиче да је до њих дошло још на почетку спровођења програма, те да их је већина коригована унутрашњим променама пре него што је тадашњи председник Џорџ В. Буш наложио да се испразне тајни затвори 2006.
Поделе око дубине пропуста у руковођењу ЦИА одражавају дугогодишњи сукоб између америчке шпијунске агенције и њених критичара у погледу начина на који би требало исправити грешке и питања да ли би реформе требало да буду подстакнуте изнутра или наметнуте споља.
Председавајућа Одбора за обавештавање, демократска сенаторка Дајен Фејнстејн указала је да треба обезбедити да америчка влада никада више не примени праксу присилног испитивања. ЦИА је предложила низ измена у циљу бољег надзора њених тајних програма, али директор агенције Џон Бренан није био довољно јасан кад је реч о питању да ли ће ЦИА поново применити технике испитивања које је председник Барак Обама окарактерисао као мучење, наводи АП.
Најочигледњи доказ лошег руковођења ЦИА који је Одбор навео јесте противзаконито притварање најмање 26 затвореника, као и то што званичници ЦИА нису знали да имају 44 затвореника у једном прекоморском затвору. И у извештају сенатског Одбора и у извештају ЦИА наводи се, као један од пропуста, лоше вођење документације у Централној обавештајној агенцији, а нарочито недостатак докумената којима се оправдава затварање осумњичених појединаца.
"Многи документи недостају или су неадекватни, посебно из периода 2002-2003. године", наводи ЦИА, али напомиње да су стандарди у међувремену пооштрени.
Док ЦИА тврди да су пропусти обележили само првих неколико месеци од почетка програма испитивања, сенатски Одбор наводи да су они трајали током читавог програма.
Одбор, такође, оптужује ЦИА да није проценила ефикасност својих присилних тактика, да није обезбедила довољно преводилаца за неке затворенике и да је често ангажовала необучене испитиваче са насилном прошлошћу, које није дисциплински кажњавала, као ни официре, у случајевима када су прекорачивали своја овлашћења.
Погледајте још:
- ЗЛОЧИН КОЈИ ТРАЈЕ: Жртве тортуре ЦИА имаће трајне психолошке последице
- Шта све шпијун не сме?
- ВОДИЧ ЗА ЦИА АГЕНТЕ: Викиликс објавио два ''буквара'' за оперативце!