ЧИЛЕАНСКО ЧУДО ПРИРОДЕ: Мермерна катедрала (ФОТО)
Један од најлепших пећинских система на свету непрестано задивљује бројне посетиоце из свих крајева света својом лепотом.
Језеро Карера је једно од најлепших природних језера на свету. Налази се између Аргентине и Чилеа и друго је најдубље језеро у Јужној Америци, са својих 586 метара дубине.
Ово слатководно језеро ледничког порекла, које окружују Анди, река Бакер и Тихи океан, простире се на 1.850 м² заузимајући територију две земље.Језеро у Аргентини носи другачији назив: језеро Буенос Аирес. Иначе је једно од најдубљих на свету и окружено је врховима Анда.
Карера очарава својом чистом водом, чија боја варира између смаргднозелене, аквамарин, тиркизне и азурно плаве.
Главна атракција на језеру је тзв. Мермерна катедрала (Лас Цавернас де Мармол), чудо природе, настала тако што је језерска вода хиљадама година обликовала мермерне стене које данас изгледају величанствено.
Иако постоје три формације, Мермерна катедрала је највећа и најпознатија, док су друге две Стена (Ла Capilla) и Пећина (Ла Цуева) мање познате.
"Мермерна катедрала" налази се тачно на граници, али је улаз у њу могућ једино са чилеанске стране.
Свако ко уђе у пећину бива очаран игром светлости различитих боја – од беле до тамноплаве, у зависности од временских услова и годишњих доба, преноси СФЛА.
Лавиринти пећинских ходника и пролаза, лоцирани на обали прелепог и магично плавог језера, су призор вредан дивљења.
Захваљујући води, вековима су се овде формирали невероватни облици на мермерним зидовима, а захваљујући мермеру вода сјаји невероватним плаветнилом.
Пре три године стручњаци са Бостонског универзитета покушали су мерењима да установе параметре који би им помогли да вештачким путем створе нијансу плаветнила виђеног у "Мермерној катедрали". Након осам месеци истраживања и много покушаја – нису успели у својој намери.
У овим печинама недавно је сниман холивудски филм "Санцтум" у којем тим ронилаца истражује наводно најдубље пећине на планети.
Погледајте и: