Чињенице о изборима у Авганистану
У Авганистану се одржава други круг председничких избора. Ово су трећи избори од свргавања талибанске владавине 2001. године.
Карзаи
Хамид Карзаи је дванаести по реду председник Авганистана и на челу државе је од пада талибанске власти. Он не може да се поново кандидује јер је већ имао два мандата. Раније је био омиљен на Западу, али му је популарност опала због све учесталијих оптужби за корупцију.
Пошто је Карзаи одбио да потпише уговор са САД, према коме је требало да у Авганистану остане део америчких снага, нови председник ће се суочити са великим безбедносним изазовом.
Карзаи је у марту рекао да је рат који је вођен у Авганистану био искључиво у интересу Запада.
Кандидати на изборима
У другом кругу председничких избора авганистанци ће бирати између бившег опозиционог лидера Абдулаха Абдулаха и бившег економисте у Светској банци Ашрафа Ганија. Абдулах је освојио 45 одсто гласова, а Гани 31,6 одсто гласова.
Бивши министар спољних послова Залмај Расул, који је сматран фаворитом актуелног председника Хамида Карзаија, завршио је на трећем месту са 11,4 одсто освојених гласова и придружио се Абдулаховом штабу.
Абдулах је офтамолог, који је био и присталица антисовјетског муџахединског ослободилачког покрета. Доктор Абдулах, како га зову у Авганистану, био је први Карзаијев шеф дипломатије, а пошто се повукао 2005. године, изненадио је сународнике појавивши се као опозициона фигура на прошлим председничким изборима 2009, када је чак ушао у други круг.
Ашраф Гани Ахмаџај је рођен је 1949. године, на изборима 2009. године освојио је свега три одсто гласова. У јавности је познат као Ашраф Гани, док је Ахмаџај име његовог племена. Био је министар финансија.
Он се школовао у САД - на Берклију и Универзитету Џон Хопкинс, а имао је и америчко држављанство, којег се одрекао да би учествовао у трци за председничко место.
Магарци
Земља нема изграђену инфраструктуру, и до многих крајева се могло доћи само магарцима.
Локални званичници су припремили пластичне кутије са гласачким листићима и другим изборним материјалом и натоварили их на магарце, са којима се затим пешице ишло до најудаљенијих бирачких места, као што је долина Пунџир. Ово је додатно продужило период прикупљања и бројања гласова. Изборе су ометале претње смрћу које су упућивали талибани, као и оружани сукоби.
Талибани
Талибани су такође велики проблем ове земље. Овај фундаменталистички-сунитски покрет је био на власти у Авганистану од 1996. до 2001. године. Настали су у избегличким логорима и познати су по строгом придржавању шеријатких закона. Забрањивали су женама да раде и да се школоју и морале су да носе бурке.
Жене које се нису придржавале ових закона су често убијане, и то јавно, најчешће на стадионима.
Терористичка група Ал Каида је била савезник талибана.
У нападима талибана има све више жртава, пре свега зато што све чешће нападају цивиле како би преузели контролу над подручјима из којих се међународне снаге повлаче. Према извештају Уједињених нација, у последњих шест месеци било за готово четвртину више цивилних жртава него у истом периоду прошле године.
Напад на Абдулаха
Конвој у коме се налазио Абдулах Абдулах је био мета терористичког напада.
Том приликом су погинули Абдулахов телохранитељ, саобраћајни полицајац и два цивила. Абдулах је саопштио да су две бомбе бачене на његов конвој после одласка са изборног скупа у Кабулу. Он је дао изјаву приватној телевизији убрзо после напада, истакавши да није повређен. Гани је ошто осудио овај напад.