РЕФЕРЕНДУМ БЕЗ ОБЗИРА НА СВЕ: "Грци ће следеће седмице удахнути и преживети!"
АТИНА/БРИСЕЛ - Премијер Грчке Алексис Ципрас поручио је данас, у разговору с немачком канцеларком Ангелом Меркел и председником Француске Франсоа Оландом, да ће референдум о предлозима кредитора бити одржан 5. јула, без обзира на одлуке еврогрупе.
"Какву год одлуку да донесе еврогрупа, Грчки народ ће наредне седмице удахнути и преживети", поручио је Ципрас Меркеловој и Оланду.
Демократија основна вредност
Ципрас је нагласио и да је "демократија основна вредност у Грчкој и да ће референдум бити одржан без обзира на то шта одлучи еврогрупа", саопштио је извор из грчке владе.
Изјава грчког премијера уследила је пошто су министри финансија еврозоне одбили да продуже програм помоћи Грчкој после рока који истиче 30. јуна, пошто је Атина позвала на референдум о предлозима кредитора.
У међувремену, грчки министар финансија Јанис Варуфакис, рекао је да се Грчка и даље бори да постигне договор о помоћи с кредиторима из ЕУ и ММФ-а, упркос одбијању захтева за продужење рока.
"У овом кључном тренутку и даље се боримо, до последњег тренутка, да постигнемо споразум", поручио је Варуфакис новинарима после састанка с колегама из еврогрупе.
Ако договор буде постигнут, рекао је Варуфакис, влада ће "позвати грађане за гласају "за" на референдуму о пакету помоћи.
Хитан састанак Европске централне банке
Истовремено, Европска централна банка саопштила је да ће одржати хитан састанак свог савета, с обзиром на то да се чини да Грчка срља у банкрот.
Састанак ће највероватније бити одржан сутра, наводи АФП.
Савет чини шест чланова Извршног одбора и 19 гувернера земаља еврозоне.
Грчки премијер Алексис Ципрас одбацио је јуче предлог поверилаца за петомесечно продужење актуелног програма кредитне помоћи, у износу од 12 милијарди евра, у замену за спровођење низа реформи, и рано јутрос, после састанка владе у Атини, позвао је на одржавање референдума 5. јула поводом те понуде међународних кредитора.
Реформе неће поправити постојеће стање
Грчка влада је поручила да не може да прихвати тражене реформе, јер би оне привреду оставиле у рецесији, а понуђени новац не би био довољан да реши проблеме.
Варуфакис је рекао Ројтерсу и да плаћање дуга Међународном монетарном фонду (MMF) 30. јуна зависи од флексибилности кредитора и да ће тражити од Европске уније да врати 1,9 милијарди евра профита на име грчких државних обвезница које су у поседу Европске централне банке, како би Атина платила дуг ММФ-у.
Грчки министар је додао да грчке банке морају остати отворене током прелазног периода док не буде донета одлука о пакету помоћи кредитора и да је улога централне банке да то обезбеди.
Прочитајте и: