ТАКО МИ БОГ ПОМОГАО: Шта мисле политичари треба ли ове 4 речи да стоје у заклетви
Израз ''Tako ми Бог помогао'' присутан је вековима у заклетвама широм света. Српска председничка заклетва за разлику од суседне Хрватске не садржи ове четири речи, а српски политичари имају подељена мишљења о томе да ли у председничку заклетву треба "уплести" божанску помоћ.
Па док једни сматрају да је више него умесно да ова реченица постане део заклетве, други у томе не виде никакву поенту.
Посланик Српске напредне странке (СНС) Владимир Ђукановић рекао је за Србију Данас да би као православни хришћанин волео да се председничка заклетва завршава речима “Тако ми Бог помогао“.
Туцић: Не вређа ниједну религију
Како је за наш портал објаснио верски аналитичар Живица Туцић позивање Бога у помоћ не вређа религиозна осећања ниједне од религијских група у држави, јер се заклетва не изговара Христу, него Богу.
- Бог је недефинисано, не куне се председник у Христа, Бог је и за католике, и за протестанте, и за православце исто Бог, једино се код муслимана дефиниција не поклапа, али узмимо да је и то Бог – створитељ. Тиме се, дакле, не привилегује ниједна религија. Али би атеисти могли да се побуне - каже Туцић.
Међутим, Туцић је проблематизовао хришћанску заклетву и упозорио на њу.
- У Новом завету изричито стоје Христове речи да се не заклињемо и не кунемо. Управо су са тог хришћанског становништва грчки митрополити оправдавали Ципраса јер није хтео да се закуне - наводи Туцић.
-Ја сам иначе верник и инсистирам и волео бих да се уведе "Тако ми Бог помогао". И то говорим у лично име, као неко ко је православни хришћанин и ко је заиста верујући човек. Мислим да би то то појачало саму обавезу председника републике. С тим што би наравно, направио неку врсту изузетка око заклетве. Рецимо, уколико на одређену функцију дође неко друге вероисповести, да се некако тај текст заклетве њему прилагоди или ако је атеиста не мора ништа да каже. Али генерално као верујући човек ја сам за то - рекао је Ђукановић.
Посланик Нове Србије Драган Јовановић истакао је за наш портал да реченица у заклетви треба да се уведе код свих хришћана.
- Ја сам за то. Ми смо верујући народ. Једноставно требало би да се уведе уопште код хришћана, а нарочито код нас православаца - закључује Јовановић.
Александра Јерков народни посланик ДС у Народној скупштини од 2014. сматра да у заклетву не траба уводити новине.
- Србија је секуларна држава и верска осећања председника не треба истицати на тај начин. Да је то део неке традиције, као у Америци, те ствари се не треба мењати, али да се уводе неке ствари, то се не би показало као добро, рекла је Јерков.
На питање да ли као последња реченица у председничкој заклетви треба да стоји “Тако ми Бог помогао“ Борислав Пелевић Председник странке Сабор српског јединства изјавио је да због традиције та реченица треба да стоји.
- Да. Зато што је то српска традиција, с тим да смо изгубили доста од традиције, макар би то требало задржати. То би требало бити заклетва и свих министара и свих народних посланика по мени – каже Пелевић.
Пастор: Може и не мора
Председник Посланичке групе СВМ и народни посланик Балинт Пастор изразио је став да реченица “Тако ми Бог помогао“ треба да буде факултативни елемент.
“Ја сам личног уверења и ја сам става да то треба да буде факултативни елемент заклетве. Онај ко мисли да каже, тај ће да каже без обзира да ли је то део званичног текста и званичне заклетве или није, али не можете ви на силу верска уверења усадити у човека и некако под принудом то очекивати“, рекао је Балинт Пастор
Председница Политичког савета Либерално демократске партије (ЛДП) Наташа Мићић у изјави за Србију Данас сматра да та реченица не треба да стоји у заклетви.
- Није потребно то да стоји у заклетви пошто смо ми секуларна држава и пошто има у овој земљи једар добар део и атеиста и људи различитих вера, који имају другачија верска схватања. То је више за неке монархије, а у једној модерној секуларној држави је то непотребно – истакла је Мићић.
Владан Глишић, старешина покрета Двери каже за Србију Данас да многе државе имају на крају заклетве речи ''Tako ми Бог помогао".
- То више говори о једном систему вредности за који се залажете, о томе да настављате традицију, морални код народа коме припадате. Тако да не видим разлог да то не буде део и наше председничке заклетве. Једноставно, за нас који смо верујући то доста значи, а и за оне који нису, то је знак припадности једној заједници. То даје једну посебну димензију председничкој заклетви и мислим да би било сасвим умесно - истиче Глишић, који је био и кандитат Двери на председничким изборима 2012.
Упитан да ли би требало да израз ''Tako ми Бог помогао'' постане део заклетве српског председника, председник Јединствене Србије Драган Марковић Палма рекао је да жели да се бави само озбиљним темама, док некадашњи члан Демократске странке Србије Небојша Бакарец изричито против јер, како је рекао сматра да је "заклињање у непостојећи ентитет бесмислено" и да би "свако ко се води логиком и науком могао да се побуни против тога".
Ристичевић: То би требало да стоји у свим заклетвама
Маријан Ристичевић, посланик СНС и председник Народне сељачке странке верује да ове речи треба свакако увести у заклетву.
- Требало би, без обзира ко долази на председничко место јер смо ми већином верујући народ. Свака концесија верује у Бога. "Тако ми Бог помогао", требало би да стоји у свим заклетвама, а не само у заклетви председника републике - изјавио је Ристичевић.
Са друге стране посланик у републичком парламенту Жика Гојковић не види разлог због ког Србија то не би урадила, без обзира да ли је држава секуларна или не.
- Али мислим да је важнија реализација заклетве, односно да ли ће онај ко се куне поступати у складу са постулатима које је Бог заповедио. Много је важније како ће се човек понашати после заклетве, не мислим да је проблем убацити тај додатак у председничку заклетву, али најбоље би било да то буде опционо - наглашава Гојковић.
Недавно је хрватска председница изговорила речи "Тако ми Бог помогао" на крају текста заклетве приликом инаугурације. Исто је раније учинио и њен претходник Иво Јосиповић, иако се јавно декларише као агностик. С тим у вези, а како није познато ни да ли је новопечена председница Колинда Грабар Китаровић религиозна, поставља се питање да ли је израз ''tako ми Бог помогао'' више поштовање традиције, а мање заклињање највишој инстанци религије.
С обзиром да је хрватска председница заклетву положила без присуства загребачког надбискуба, који је неопходан како би заклетва добила верски карактер, могуће је да је реч о поштовању традиције и устаљеној форми.
Ципрас одбио да се закуне Светом Тројству
Интересантно је да нови грчки премијер Алексис Ципрас није положио заклетву на традиционалан грчки начин који је подразумевао читање молитве од стране свештеног лица, а потом полагање руке на Библију и заклетву Светом Тројству. Ципрас је положио секуларну заклетву и тиме постао први премијер у историји Грчке који је, као атеиста, одбио верску заклетву. Он је заклетву положио пред председником Грчке, а не пред атинским архиепискомом како су чинили његови претходници.
Ипак, ваља нагласити битну разлику између заклињања Светом Тројству од речи "Тако ми Бог помогао". У првом случају се заклиње некоме (Светом Тројству) да ће се заклетва извршити, а у другом се тражи помоћ од некога (Бога) да се претходно изречена заклетва испуни.